Pogoda
15.03.2019 10:39

Facebook, Instagram - awaria 13.03.2019. Jakie były przyczyny?

13 marca 2019 roku użytkownicy Facebooka, i należących do niego Instagrama i WhatsAppa doświadczyli problemów z logowaniem do aplikacji i publikacją postów. Facebook podał, jakie były przyczyny awarii.

atak hakerski
foto: Pixabay, CC

Użytkownicy popularnych serwisów społecznościowych - Facebook i Instagram - doświadczyli problemów z logowaniem się do serwisów i publikacją postów. Problemy dosięgły również należących do Facebooka WhatsAppa i Messengera. 13 marca 2019 doszło do globalnej awarii wszystkich serwisów.

Facebook
Facebook
Przeczytaj także Facebook pozwoli tworzyć czytelniejsze posty. Testy formatowania tekstu w Polsce

Awaria Facebooka i Instagrama 13.03.2019 - co o niej wiemy

We wtorek, 13 marca 2019, tuż przed godziną 17:00 czasu polskiego przestały działa najpopularniejsze portale społecznościowe. Nie można było logować się do Facebooka i Instagrama, umieszczać nowych postów i zdjęć. Problemy dosięgły również Messengera i WhatsAppa, które również uniemożliwiały przesyłanie obrazów.

Jakiś czas później Facebook poinformował o pracach nad przywróceniem działania usług za pośrednictwem, o ironio, Twittera.

Na Twitterze powstał nawet hashtag, związany z całą sytuacją, który szybko dostał się na listę trendujących: #FacebookDown. O całej sytuacji informowaliśmy na bieżąco. 

#FacebookDown - jakie były przyczyny?

Już w czwartek 14 marca 2019 Facebook poinformował, że poradził sobie z awarią i wszystkie usługi, po prawie 24 godzinach przerwy, znowu działają. Według Facebooka, winę za awarię ponosi zmiana konfiguracji serwerów. Do sprawy odniósł się rzecznik prasowy giganta:

"

Wczoraj zmieniliśmy konfigurację serwerów, co spowodowało serię błędów, których rezultatem był utrudniony dostęp do usługi naszych aplikacji i serwisów. "

Facebook podkreśla też, że za awarię nie odpowiadał atak hakerski ani atak DDoS. Takie podejrzenia mogły pojawić się po sytuacji sprzed kilku miesięcy, kiedy zhackowanych zostało 50 milionów kont. Zuckerberg obiecuje również, że zostaną ujawnione szczegóły związane ze sprawą, jeśli tylko będą znane.

Miłośnicy teorii spiskowych spekulują, jakoby problemy z Facebookiem były związane ze śledztwem FBI, które toczy się w sprawie Facebooka.

Przypadek?

Awaria sprawiła też, że akcje Facebooka na giełdzie spadły o 3%. W świetle ostatnich wydarzeń związanych z Facebookiem, akurat to nie dziwi. Problemy z dostępnością do portalu i innych usług giganta z Doliny Krzemowej z pewnością nie poprawiają jego sytuacji i pogarszającej się reputacji.

Marcin Czajkowski