Pogoda
08.03.2019 10:42

Facebook pozwalał sprawdzić, z kim piszą twoi znajomi na Messengerze

Przez lukę w zabezpieczeniach Facebooka możliwe było sprawdzenie, z kim piszą twoi znajomi na Messengerze. Błąd został szybko naprawiony przez Facebooka.

Facebook pozwalał sprawdzić, z kim piszą twoi znajomi na Messengerze

Facebook mimo zapewnień, o dbaniu o prywatność użytkowników nie robi nic, aby ją zapewnić. Wręcz przeciwnie, ostatnio okazało się, że gigant z Doliny Krzemowej udostępnia numery telefonów z logowania dwuetapowego, nawet jeśli nigdy nie podawaliście ich w swoim profilu.

Facebook ma problemy z ochroną prywatności użytkowników

W listopadzie badacze bezpieczeństwa z Imperva odkryli błąd związany z przeciekiem danych między ramkami iFrame (CSFL). Na początku marca 2019 okazało się, że błąd ten pozwala na podejrzenie, z kim twoi znajomi pisali na Messengerze.

Ron Masas z Imperva w poście na blogu wyjaśnił, w jaki sposób CSFL wykorzystuje luki w zabezpieczeniach elementów iFrame do określenia stanu aplikacji. Uruchomienie procesu w Messengerze dawało informację, czy użytkownik prowadził rozmowę z danym kontaktem, czy nie. Prywatne rozmowy pozostały tym razem bezpieczne.

Jak usunąć konto na Facebooku
Jak usunąć konto na Facebooku
Przeczytaj także Facebook: Jak skasować, usunąć konto na zawsze?

Facebook został natychmiast poinformowany o błędzie i usunął z interfejsu Messengera wszystkie elementy iFrame. Doczekaliśmy się również odniesienia do sprawy:

"

Doceniamy wkład w nasz program wykrywania błędów. Błąd o którym mowa nie jest dotyczy tylko Facebooka, a zależny jest od przeglądarki. "

Problemy Facebooka z prywatnością użytkowników

W ostatnim czasie Facebook miał spore problemy z zarządzaniem prywatnością użytkowników. Warto tu wspomnieć chociażby skandal związany z Cambridge Analytica. Mimo zapewnień Marka Zuckerberga, o skupieniu się na problemie w najbliższym czasie, ciężko uwierzyć, że coś zmieni się na lepsze. Na szczęście, cały czas powstają nowe alternatywy dla Messengera, wydające się od niego bezpieczniejsze.

Czego używacie do komunikacji ze znajomymi?

Marcin Czajkowski