Pogoda
15.03.2019 11:35

Google eksperymentuje z rozszerzoną rzeczywistością w Google Maps

W maju 2018 google, podczas odbywającej się co roku konferencji I/O, ogłosiło prace nad wprowadzeniem do Google Maps rozszerzonej rzeczywistości. Teraz funkcja trafia do użytkowników.

google maps
foto: zrzut ekranu

Na konferencji I/O w maju 2018 roku Google ogłosiło, że planuje dodać do Google Maps funkcjonalność rozszerzonej rzeczywistości, pomagającą w nawigacji po mieście. W lutym 2019 możliwość włączenia AR została udostępniona beta testerom, a od 13 marca 2019 mogą z niej też skorzystać inni użytkownicy. Niestety, na razie Google skupia się tylko na Androidzie, ale obiecuje, że AR do iPhone’ów dotrze niedługo.

Rozszerzona rzeczywistość w Google Maps

Google nową funkcjonalność nazywa AR Visual Positioning System. Działa ona w taki sposób, że na widok z kamery zostaje nałożona warstwa wizualna, ułatwiająca orientację w terenie. Najlepiej działanie rozszerzonej rzeczywistości w Google Maps pokazuje poniższy film.

Ciężko na razie wyrokować na temat użyteczności funkcji. Na pewno użytek można z niej zrobić na początku nawigowania, ułatwiając sobie orientację w terenie. Na dłuższą metę jednak jej użytkowanie wydaje się niezbyt opłacalne ze względu na duże zużycie energii.

Nowe funkcje Google Maps

Ostatnio Google bardzo mocno rozwija Google Maps. Ostatnio aplikacja stała się nawet konkurencją dla polskiego Yanosika, umieszczając mapę fotoradarów. W aplikacji znajduje się również sporo ciekawostek, warto tu wspomnieć chociażby o Sokole Millenium, który odnalazł się w Wielkiej Brytanii czy możliwości zagrania w Pac-Mana na przykład na ulicach Sosnowca. \

Google Maps odkryło wyrzutnie rakiet Patriot na Tajwanie
Google Maps odkryło wyrzutnie rakiet Patriot na Tajwanie
Przeczytaj także Google Maps odkryło wyrzutnie rakiet Patriot na Tajwanie

Potencjał Google docenili również twórcy Carmen Sandiego, którzy umieścili najnowszą odsłonę gry na Google Earth.

Marcin Czajkowski