Pogoda
11.10.2016 11:40

iChlebak, czyli polski chlebak obfitości

Inteligentne lodówki są już passé – teraz przyszedł czas na podłączone do internetu chlebaki. Tak przynajmniej uważają Polacy z ICFutureTech, którzy zaprezentowali prototyp urządzenia dbającego o to, żeby w domu było zawsze świeże pieczywo.

iChlebak, czyli polski chlebak obfitości
foto: materiały prasowe

Nie dajcie się zwieść znajomemu, tradycyjnego wyglądowi – to tylko pozory. Docelowo iChlebak ma być zbudowany z metalu i oferować bardziej nowoczesny wygląd. Najważniejsze jednak według twórców jest odciążenie właściciela z konieczności pamiętania o przyziemnych sprawach, takich jak codzienny zakup pieczywa.

Wbudowana w iChlebak waga monitoruje jak dużo pieczywa znajduje się w domu. Zarejestrowane dane przesyłane są przez internet do chmury, gdzie są analizowane. Jeśli oprogramowanie stwierdzi, że zapas pieczywa zbliża się do niebezpiecznego poziomu, automatycznie złoży zamówienie na dostawę wprost do domu.

Konstruktorzy chcą współpracować z lokalnymi piekarniami i oferować różne rodzaje pieczywa – wszystko po to, żeby właściciel mógł oczekiwać dostarczenia chleba (o bułkach nic w czasie prezentacji nie wspominano) zgodnego z oczekiwaniami. Twórcy zapowiadają możliwość określenia, czy pieczywo ma być pokrojone i czy przypadkiem właściciel iChlebaka nie gustuje w pieczywie bezglutenowym.

Twórcy nie wyjaśnili, czy możliwe jest równoczesne zamawianie różnych rodzajów pieczywa - śledzenie zużycia poszczególnych bochenków tylko za pomocą wagi może być kwestią problematyczną.

Zapasy mają być uzupełniane w wyznaczonych przez właścicieli godzinach – w praktyce oznacza to dowiezienie pieczywa do domu. Znany jest tez cennik, jaki będzie obowiązywał podczas testów iChlebaka.

Urządzenie będzie dostępne w ramach opłaty abonamentowej wynoszącej 29 złotych miesięcznie. Potrzebujący pomocy w zakupie chleba zapłacą także 59 zł za montaż sprzętu w wyznaczonym przez siebie miejscu.

Do kwoty abonamentu należy także doliczyć 5 zł za każdą ze zrealizowanych dostaw oraz cenę zamawianego pieczywa. Twórcy iChlebaka przyznają, tak zbudowana oferta nie jest dla każdego, liczą jednak na to dotarcie do grupy docelowej, dla których zapłacenia około 100 zł miesięcznie za zdobytą wygodę życia nie będzie się wydawać kwota wygórowaną.

Jak przekonują twórcy urządzenia, nikt wcześniej na podobny pomysł nie wpadł.

"

Przeprowadziliśmy badanie zdolności patentowej. Nie znaleźliśmy podobnego urządzenia na terenie USA oraz Unii Europejskiej, które byłoby dedykowane automatyzacji zakupu oraz dostaw pieczywa. Na tych rynkach jest to pierwsza tego typu usługa. Rozpoczynamy wersję pilotażowych dostaw na terenie kilku dzielnic Katowic. Wydaje się zatem, że będzie to pierwsze miasto w szerszej skali, gdzie zostanie udostępniona tego typu technologia dla konsumentów. "

A Wam przydałby się taki inteligentny chlebak?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Gadżety