Pogoda
04.10.2016 11:25

iPhone 7 sromotnie przegrywa z flagowcami z Androidem

Rzadko zdarza się, żeby podczas porównywania flagowych smartfonów mających premierę w zbliżonym czasie otrzymywano wyniki różniące się o ponad 100% - a tak właśnie stało się, gdy zmierzono czas pracy na baterii telefonów Apple, Samsunga, LG i HTC.

iPhone 7 sromotnie przegrywa z flagowcami z Androidem
foto: kadr z wideo

Przeprowadzone przez „Which?” badanie skupiało się na dwóch scenariuszach użytkowania – prowadzenia rozmowy głosowej przy połączeniu z siecią 3G oraz korzystania z przeglądarki internetowej przy transferze danych przez sieć komórkową.

Testujący zadbali o najdrobniejsze szczegóły – korzystali nawet z własnego nadajnika, tak by zapewnić analizowanym telefonom dokładnie taką samą siłę sygnału. Jasność ekranu była ustawiona identycznie, a wszystkie biorące udział w teście telefony zostały wcześniej całkowicie rozładowane, po czym uzupełniono w nich energię do poziomu 100%.

Badacze porównali ze sobą wyprodukowany przez Apple telefon iPhone 7 (ze specyfikacjami oraz polskimi cenami można się zapoznać w tej wiadomości), Samsunga Galaxy S7, LG G5 oraz HTC 10. Wszystkie telefony miały zbliżone rozmiary.

W teście polegającym na zmierzeniu oferowanego czasu rozmów głosowych iPhone 7 uzyskał 712 minut, a więc niemal 12 godzin. Jeśli wynik robi na Was wrażenie, zobaczcie do czego zdolna jest androidowa konkurencja – HTC 10, bezapelacyjny zwycięzca tej konkurencji, pozwala prowadzić telefoniczne pogawędki przez 1859 minut – prawie 31 godzin.

Jak łatwo wyliczyć, to ponad 2 razy dłużej, niż jest w stanie działać iPhone 7. Smartfon Apple nie wytrzymuje też bezpośredniego porównania w tej dziedzinie z pozostałymi uczestnikami testu - LG G5 pozwala rozmawiać przez 1579 minut, Samsung Galaxy S7 transmitował głos przez 1492 minuty. Oba modele były 2 razy lepsze od telefonu Apple.

foto: Which?

Flagowce światowych marek zmierzyły się także w teście korzystania z internetu. Także i w tej konkurencji ostatnie miejsce przypadło iPhone'owi 7, który pozwala przeglądać witryny przez 615 minut. Tym razem jednak różnice pomiędzy poszczególnymi telefonami nie były aż tak przepastne.

Niemal w zasięgu możliwości urządzenia znalazł się LG G5, którego bateria wytrzymała raptem 25 minut dłużej. Od swojego największego konkurenta, Samsunga Galaxy S7, smartfon Apple pracował krócej o ponad godzinę.

Bezkonkurencyjny po raz drugi okazał się być HTC 10, który pozwalał przeglądać strony internetowe przez 790 minut – niemal przez 3 godziny dłużej, niż iPhone 7. Warto także zauważyć, że tajwańska konstrukcja sprawiła się w tym teście lepiej, niż telefon Apple w mniej energochłonnym przesyłaniu rozmów telefonicznych.

Skąd biorą się tak duże różnice? To przede wszystkim pojemność zastosowanych akumulatorów. Apple uznało, że iPhone 7 nie potrzebuje więcej niż 1960 mAh, podczas gdy HTC umieściło w modelu 10 baterię mogącą zmagazynować 3000 mAh.

Ten się śmieje, kto się śmieje ostatni – iPhone 7 przegrał co prawda rywalizację w długości pracy na baterii, ale na polskim Allegro rządzi niepodzielnie pod względem ceny sprzedaży. W tym aspekcie to telefony Apple dwukrotnie dystansują Samsunga.

A ile wytrzymują Wasze smartfony?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile