Pogoda
12.09.2018 21:16

iPhone Xs, iPhone Xs Max, iPhone Xr - znamy polskie ceny i dostępność

Fani Apple na dwie długie godziny wstrzymali oddech – korporacja, która kontroluje już rząd 2 mld dusz, pokazała kolekcję nowych sprzętów. Niespodzianki nie było – po raz kolejny pokazano „najlepszy, najmocniejszy i najpiękniejszy iPhone w historii”.

iPhone XS i iPhone Xs Max
foto: materiały prasowe

Apple chwali się, że iPhone jest najbardziej kochanym smartfonem na świecie – zadowolonych z jego użytkowania jest 98% właścicieli.

Nowe flagowce - iPhone Xs i iPhone Xs Max

Model dostępny jest w dwóch wersjach – o ekranach z przekątną 5,8 i 6,5 cala. Większy wielkością obudowy jest niemal identyczny z iPhonem 8 Plus, oferując przy tym znacznie większy wyświetlacz.

Nowy model jest wodoodporny zgodnie z normą IP68 – może przebywać do 30 minut zanurzony na głębokość 2 metrów. Apple pochwaliło się, że testowało swój produkt w różnych płynach - także w płynach do mycia naczyń, winie i piwie.

Miłośnicy dobrego obrazu ucieszy wiadomość, że ekran obsługuje Dolby Vision oraz HDR10 – oznacza to, że filmy i seriale oglądane na nowym iPhonie będą wyglądać znacznie żywiej i bardziej szczegółowo, niż na smartfonach bez obsługi HDR.

Face ID działa teraz szybciej i sprawniej, co ma być zasługą nowych algorytmów oraz nowego, potężniejszego procesora zasilającego iPhone’a Xs. A12 Bionic produkowany jest w wymiarze technologicznym 7 nm (pierwszy taki na świecie) i zawiera 6,9 mld tranzystorów. Procesor główny składa się z sześciu rdzeni – 2 o wysokiej wydajności i czterech energooszczędnych. W razie potrzeby, wszystkie 6 może pracować równocześnie.

iPhone Xs

A12 Bionic pozwala na realizowanie zupełnie nowych funkcji. W połączeniu z ulepszonymi czujnikami potrafi obsłużyć wymagające sceny Augmented Reality – Apple nazywa to nowym oknem na rzeczywistość.

Moc obliczeniową iPhone’a Xs pokazano na przykładzie Elder Scrolls: Blade, gry Bethesdy. Tytuł korzysta garściami z możliwości procesora graficznego oraz ekranu z obsługą HDR – deweloper chwali się, że jakość grafiki pokazywanej przez iPhone’a Xs do tej pory była spotykana tylko na konsolach stacjonarnych.

Directive Games pokazało wersję AR gry Galaga – w tytuł może grać jednocześnie kilka osób równocześnie, patrząc przez ekran na generowane w rzeczywistych lokalizacjach cyfrowe obiekty.

Przykładem wykorzystania sensorów AR była aplikacja HomeCourt, potrafiąca tworzyć szczegółowe statystyki graczy ćwiczących rzuty do kosza, nakładając warstwę obrazu na kręcone wideo, zaznaczając między innymi miejsca, z których oddawano rzuty i samodzielnie wykrywając, ile prób było celnych, a ile okazało się być pudłami.

Opowiadając o nowym aparacie fotograficznym wbudowanym w iPhone’a Apple stwierdziło, że mówienie tylko o specyfikacji technicznej i magapikselach jest już pieśnią przyszłości – teraz liczy się przede wszystkim to, co algorytmy potrafią zrobić z już uchwyconym ujęciem. A te stworzone przez Apple najwyraźniej potrafią naprawdę wiele.

Przykładem jest Smart HDR – system robienia zdjęć wykorzystujący możliwości sprzętu i oprogramowania. Nowe iPhone’y potrafią dzięki temu robić zdjęcia z zerowym opóźnieniem, z najdrobniejszymi szczegółami widocznymi na ruszających się obiektach – nawet wtedy, gdy fotografia robiona jest pod słońce.

Mimo większej mocy obliczeniowej i większych ekranów iPhone Xs może pracować na zasilaniu bateryjnym o 30 minut dłużej niż iPhone X, a iPhone Xs Max, z „największym akumulatorem w historii w telefonie Apple”, o dobre 90 minut.

Nowe iPhone’y otrzymały także funkcję, którą smartfony z Androidem mają od wieków – Dual SIM. Jest jednak haczyk – fizyczna jest tylko jedna karta, druga to standard eSIM, który dopiero jest oswajany przez operatorów komórkowych. Tylko Chiny dostaną możliwość włożenia do iPhone’a Xs dwóch fizycznych kart SIM.

iPhone Xr – iPhone X dla mas

Nowy budżetowy iPhone Xr został wyposażony w ekran 6,1 cala – Liquid Retina, czyli LCD. Zastosowano w nim dokładnie ten sam procesor A12 Bionic i ten sam zestaw czujników Face ID – jeśli więc chodzi o szybkość działania, nie powinien odstawać od swoich flagowych braci.

iPhone Xr

Model iPhone Xr nie został jednak wyposażony w podwójny aparat – jego właściciele będą musieli zadowolić się pojedynczą matrycą.

Będą za to mieć do wyboru sześć różnych kolorów do wyboru – no i na osłodę otrzyma zdecydowanie lepszą cenę.

iPhone Xs, iPhone Xs Max, iPhone Xr – ceny i dostępność

Flagowy iPhone Xs został wyceniony na 4979 zł (za najtańszą wersję – a do wyboru są trzy modele, z pamięcią 64, 256 lub 512 GB). Ceny iPhone XS Max zaczynają się od 5479 zł, iPhone XR (dostępny w wersji 64, 128 lub 256 GB) będzie można nabyć wydając 3729 zł. W Polsce nowe iPhone’y Xs mają być dostępne od 28 września 2018 roku.

Przedsprzedaż iPhone’a Xr rozpocznie się 19 października 2018.

Co sądzicie o cenach?

iWatch Series 4

Jednego nowemu iWatch 4 nie można odmówić – jest piękny, a zaprezentowane dynamiczne ekrany wyglądają wręcz hipnotycznie. Na animacje patrzy się z przyjemnością – wyświetlane są na większym o ponad 30% ekranie, który zajmuje większa niż w przypadku poprzednika przestrzeń. Jego kształt jest dopasowany do obudowy.

Sercem iWatCha 4 jest chipset S4, zawierający zaprojektowane przez korporację procesory. Według zapewnień Apple, nowy zegarek jest dwa razy wydajniejszy, niż poprzednik.

iWatch 4

Apple bardzo wysoko postawiło poprzeczkę, jeśli chodzi o wbudowane czujniki – zegarek potrafi wykonać prawdziwe EKG, a następnie przesłać je lekarzowi prowadzącemu. To prawdziwa rewolucja, która może ocalić wiele ludzkich istnień – nigdy jeszcze nie było możliwe tak szerokie stosowanie diagnostyki i wykrywanie zagrożenia zawałem niemalże na żywo. Funkcja została certyfikowana przez FDA, amerykańską agencję regulującą rynek leków i sprzętu medycznego.

Nowy iWatch ponadto monitoruje bicie serca i alarmuje, gdy pojawia się zbyt niskie tętno, wykrywa także problemy z oddychaniem.

Wbudowany żyroskop stał się sercem kolejnej nowej funkcji – wykrywania poślizgnięcia. Jak podało Apple, to najczęstsze wypadki zdarzające się w domu – jeśli właściciel po wypadku nie rusza się przez minutę, iWatch 4 automatycznie wezwie pomoc, wysyłając informację o dokładnej lokalizacji użytkownika.

Zegarek Apple zyskał cyfrowe pokrętło z haptycznym sprzężeniem zwrotnym – działające na takiej samej zasadzie, jak przycisk Home w nowych iPhone’ach.

Cena? 1899 zł za wersję z GPS i 499 dolarów (polskiej jeszcze nie podano) za wersję z możliwością prowadzenia rozmów. Zegarek będzie dostępny w Polsce od 28 września 2018 roku.

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile