Pogoda
02.10.2018 12:24

iPhone'y z iOS 12 dostarczają wiadomości niewłaściwym adresatom

Właściciele nowych iPhone’ów nie mają ostatnio łatwego życia – okazało się właśnie, że nowa funkcja w iOS 12 sprawia, że odbiorca wysyłanych wiadomości wybieranych jest na zasadach loterii.

iMessage
foto: iphonedigital, CC BY-SA 2.0

Tegoroczne „najlepsze w historii” iPhone’y zdążyły zapisać się w niej już w kilka dni po oficjalnej premierze – tyle tylko, że w niezbyt pochlebny sposób.

Najpierw pojawiły się doniesienia o problemach z zasięgiem, jakie wykazują iPhone’y Xs i Xs Max w porównaniu do starszych wersji telefonów, z których przesiedli się na nowości użytkownicy.

Później okazało się, że podłączenie ładowarki do nowego iPhone’a nie oznacza wcale, że telefon Apple zacznie się ładować – co mogło okazać się dość nieprzyjemną niespodzianką dla osób, które pozostawiły telefon podpięty na noc.

Teraz zaś w sieci robi się głośno o błędzie, który może potencjalnie najbardziej zaszkodzić wizerunkowi Apple – wiadomości wysyłane do jednej osoby dostarczane są komuś innemu. Jak to możliwe?

iPhone’y z iOS 12 mylą adresatów wiadomości

Problem pojawił się, gdyż w iOS 12 pojawiła się nowa funkcja – system miał inteligentnie połączyć kontakty osób, które używają różnych numerów telefonów i e-maili, tak by cała konwersacja była dostępna w jednym miejscu.

Jak się okazało, ta funkcja chyba nie została do końca przetestowana, jako że użytkownicy nowych i zaktualizowanych iPhone’ów skarżą się, jak bardzo jest ona niedopracowana. Bład dotyka szczególnie osoby, które dzielą AppleID z najbliższymi – na przykład z dziećmi.

Według doniesień, w takim przypadku nigdy nie wiadomo, kto otrzyma wiadomość wysyłaną do danej osoby – zazwyczaj jednak nie trafiają one jednak do zamierzonych adresatów. Co więcej, użytkownicy mają także wgląd w historię połączeń osób, z którymi zostali skojarzeni przez system.

Wadliwie działająca funkcja może stać się obiektem zainteresowania ze strony Unii Europejskiej, wyczulonej na punkcie wycieków danych osobowych.

Używalibyście telefonu, który myli adresatów wiadomości?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Mobile