Pogoda
23.04.2019 10:37

Huawei P30 Pro rozebrany. Jak działa peryskopowy zoom? [WIDEO]

Pod koniec marca 2019 roku Huawei zaprezentowało nowe flagowce - P30 oraz P30 Pro. Ten ostatni został rozłożony już na części pierwsze.

hueai
foto: kadr z filmu/JerryRigEverything

Smartfony, zaprezentowane 26 marca 2019 roku są lansowane jako fotograficzne. Nie bez powodu, oba urządzenia zostały wyposażone w bardzo zaawansowane moduły aparatu, stworzone przy współpracy z Leiką. Dodatkowo, model P30 Pro jest pierwszym smartfonem z peryskopowym zoomem. Pozwala on wykonywać zdjęcia z niespotykanym dotąd, dziesięciokrotnym zoomem hybrydowym, lub 50-krotnym zoomem cyfrowym. Nowe smartfony mają też superczułe matryce, zapewniające wysoką jakość zdjęć i filmów wideo, wykonanych w słabym świetle.

huawei
huawei
Przeczytaj także Google i Huawei oddają pieniądze za wadliwe Nexusy 6P

Co Huawei P30 Pro kryje w środku?

10-krotne zbliżenie hybrydowe (5-krotne optyczne) jest w nowym flagowcu chińskiej marki dostępne dzięki prostej konstrukcji, bazującej na peryskopie. Dzięki kanałowi JerryRigEverything mamy okazję zobaczyć, jak ten moduł wygląda w środku i w jaki sposób możliwe było zmieszczenie go w cienkiej obudowie telefonu.

To, że sam moduł aparatu, umożliwiającego optyczne zbliżenie, ułożony jest horyzontalnie było wiadomo już wcześniej, kiedy iFixit rozłożył P30 Pro na części pierwsze. Zazwyczaj, matryca znajduje się bezpośrednio za obiektywem, co zapewnia najlepszą jakość obrazu. Oddalenie sensora od obiektywu i umieszczenie dodatkowych elementów na torze optycznym konstrukcji oczywiście ją pogorszy, ale za to umożliwi zoom optyczny. Dzięki filmikowi od JerryRigEverything możemy zobaczyć dokładnie, w jaki sposób zbudowany jest moduł aparatu w P30 Pro.

Na wideo widać, że moduł aparatu z peryskopowym zoomem zajmuje sporo miejsca. Teoretycznie, możliwe by było uzyskanie nawet większego powiększenia, jeśli tylko producenci smartfonów zrobią miejsce na odpowiedni moduł w środku urządzenia. Będą się z tym jednak wiązać pewne kompromisy - jak np. zmniejszenie pojemności baterii. Ciężko wyobrazić sobie, że w wyścigu na coraz to cieńsze smartfony producenci zdecydują się na taki ruch.

huawei
huawei
Przeczytaj także Huawei P30 i P30 Pro - znamy polskie ceny nowych smartfonów

Jeśli zaś chodzi o samego P30 Pro - jego aparaty posiadają kilka funkcji, które odróżniają je od konkurencji. Główny aparat w obu smartfonach to konstrukcja o standardowej ogniskowej i 40-megapikselowej matrycy. Drugi obiektyw, szerokokątny, ma 20 megapikseli, a trzeci, teleobiektyw, 8 MP. Czwarty obiektyw w modelu P30 Pro nie służy do rejestracji obrazu - jest to konstrukcja, która pomaga obliczyć odległość do obiektu w trybie portretowym - ma to zapewniać bardziej naturalnie wyglądające rozmycia na zdjęciach.

Huawei P30 Pro ma też imponujący tryb zdjęć nocnych - użyjemy go jednak tylko przy korzystaniu z głównego aparatu - przy korzystaniu z teleobiektywu oraz szerokiego kąta będzie niedostępny.

Marcin Czajkowski
Tagi: Technologia Mobile