Jesteś użytkownikiem marihuany? Możesz potrzebować większej dawki narkozy

Marcin Czajkowski
16.04.2019 17:47
Jesteś użytkownikiem marihuany? Możesz potrzebować większej dawki narkozy Fot. Wikimedia Commons/CC0

Reuters, powołując się na badania amerykańskich naukowców, donosi, że ludzie regularnie palący marihuanę mogą potrzebować większych dawek narkozy.

Według naukowców, użytkownicy marihuany mogą potrzebować nawet dwukrotnie większej dawki narkozy niż pacjenci, którzy nigdy nie korzystali z tej używki. Porównane zostały 3 leki, używane najczęściej podczas przeprowadzania endoskopii - fentanyl, midazolam oraz propofol. Inspiracją do przeprowadzenia testów był fakt, że marihuana jest coraz popularniejsza (i coraz bardziej legalną) używką w Stanach Zjednoczonych.

Przeczytaj także

Marihuana zyskuje na popularności

Marihuana w ostatnich latach sporo zyskała na popularności. Między 2007 a 2015 rokiem jej użycie wzrosło w Stanach o 43%. Statystyka pokazuje, że 13.5% dorosłych regularnie użytkuje narkotyk. Jeśli pod uwagę weźmiemy całą populację świata - 4% (183 miliony) dorosłych paliło w swoich życiu zioło.

W jaki sposób natomiast palenie marihuany wpływa na opiekę zdrowotną? Naukowcy ze szpitala w Grand Junction w Kolorado skupili się na konkretnym zagadnieniu z tym związanym - uspokojeniu polekowym. Zbadali oni dokumentację 250 pacjentów, którym podawane były 3 wspomniane wcześniej leki i zestawili ją z danymi, czy dane osoby były użytkownikami marihuany, czy nie. Narkotyk jest legalny w Kolorado od 2012 roku.

Przeczytaj także

Wpływ THC na działanie narkozy

Rezultaty badań były dość ciekawe. Po porównaniu jednostek niepalących z tymi, które zażywają marihuanę regularnie okazało się, że palacze potrzebują średnio 14% większą dawkę fentanylu, 20% większą dawkę midazolamu oraz 220% większą dawkę propofolu, aby uzyskać takie same rezultaty.

Dr. Roderic Eckenhoff z Uniwersytetu w Pensylwanii tak opisuje badania:

Uznałbym je za pilotażowe badania dotyczące wpływu THC na działanie leków powodujących uspokojenie polekowe. Pewnie ktoś powinien się zająć bardziej kompleksowym testem.

Niemniej jednak, badania przeprowadzone na małej grupie ludzi dają pewien wgląd w zagadnięcie wpływu tetrahydrokannabinolu na uspokojenie polekowe. Miejmy nadzieję, że bardziej dokładne testy zostaną wykonane w przyszłości.

Marcin Czajkowski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.