Kończy się bezpieczna faza słońca. Gwiazda budzi się z fazy minimalnej

06.05.2020 14:21
NASA: Kończy się bezpieczna faza słonca Gwiazda budzi się z fazy minimalnej|undefined Fot. Shutterstock.com

W ostatnim czasie aktywność słoneczna powoli rośnie. Sytuację powodują tym razem koronalne wyrzuty masy (CME), które powstają po oderwaniu się od korony słonecznej części plazmy.

Słońce to gwiazda typu G, która zapewnia naszej planecie energię niezbędną do istnienia życia. Wystarczy jednak niewielka anomalia, żeby zmieść z powierzchni planety całą naszą cywilizację.

Kończy się bezpieczna faza słońca

Koronalne wyrzuty masy są jednym z najważniejszych czynników kształtujących pogodę kosmiczną. Obłoki wyrzuconej plazmy zawierają miliardy ton elektronów, protonów i jonów cięższych pierwiastków, jak żelazo, tlen i hel, które pędzą z prędkością od 200 do 2000 km/s.

Przeczytaj także

27 kwietnia 2020 roku odkryto anomalie oraz oderwanie się dużej ilości plazmy od korony słonecznej

Kolejna anomalia miała miejsce 4 maja 2020. Obłok plazmy przemieszcza się w kierunku Ziemi. Według prognoz astrofizyków naładowane cząstki nie powinny trafić w naszą magnetosferę i raczej nie spowodują silnej burzy geomagnetycznej.

Niestety pojawienie się związanej z tym zjawiskiem zorzy polarnej, na tyle silnej by można było ją obserwować w naszym kraju, jest niewielkie.

Zobacz również: Czy powinniśmy bać się morderczych szerszeni? Czy azjatyckie owady zagrażają Polsce?

Romana Makówka
Romana Makówka Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.