Pogoda
13.03.2019 14:25

Microsoft da ci znać, że używasz starego systemu. Koniec wsparcia dla Windows 7

Windows XP i Vista dawno już wąchają kwiatki od spodu. Niedługo przyjdzie również czas na Windowsa 7, a Microsoft da ci o tym znać powiadomieniem.

microsoft
foto: East News

Wsparcie dla Windowsa 7 na komputerach wyposażonych procesory Intela 6. generacji początkowo miało zakończyć się w 2017 roku, jednak Microsoft wycofał się z tej decyzji. Musimy jednak uspokoić użytkowników Windowsa 7, systemu cały czas będzie można używać. Skończy się jednak wsparcie techniczne ze strony Microsoftu, zatem z jakimikolwiek problemami będziecie musieli poradzić sobie sami.

Windows 10
Windows 10
Przeczytaj także Błąd w Windows zmienia wersję Pro na Home

Microsoft będzie wysyłał powiadomienia o zakończeniu wsparcia dla Windows 7

Brak wsparcia nie oznacza, że niemożliwe będzie uruchomienie systemu. Komputery wyposażone w Windows 7 nie otrzymywałyby jednak poprawek bezpieczeństwa ani wsparcia technicznego ze strony Microsoftu, jeśli pojawiłyby się jakieś kłopoty z funkcjonowaniem systemu operacyjnego.

13 marca 2019 Microsoft ogłosił, że od kwietnia będzie wysyłał użytkownikom Windows 7 powiadomienia o zakończeniu wsparcia dla systemu 14 stycznia 2020. Powiadomienie nie będzie wprost zachęcać do aktualizacji do Windows 10 lub zakupu nowszego komputera, wyposażonego w ten system, jednak przekieruje na stronę, gdzie można będzie tego dokonać.

Microsoft potwierdził plany oferowania Windows na abonament
Microsoft potwierdził plany oferowania Windows na abonament
Przeczytaj także Microsoft potwierdził plany oferowania Windows na abonament

7. generacja procesorów Intela i AMD będzie jednak w pełni wspierana tylko przez Windows 10 – i ten system trzeba będzie zainstalować na nowych komputerach, żeby otrzymać sterowniki do najnowszych funkcji oraz poprawki bezpieczeństwa.  Microsoft zapewnił również, że współpracuje z producentami laptopów, aby upewnić się, że ich urządzenia są zoptymalizowane pod kątem współpracy z systemem Windows 10:

"

Pracujemy z naszymi inżynierami, aby korzystanie z Windowsa 10 było jak najprzyjemniejsze za sprawą aktualizacji. Chcemy sprawić, aby użytkownicy mogli w pełni wykorzystać podzespoły swoich komputerów, np. 32 GB RAM-u.

Mark Linton "

Microsoft wymusza aktualizacje do Windows 10

Pojawiły się głosy, jakoby za sprawą zakończenia wsparcia dla Windows 7 Microsoft wymuszał aktualizację do najnowszej wersji systemu. W 2019 roku “dziesiątka” w końcu dogoniła starą “siódemkę”, jednak ciągle jej adaptacja nie jest zadowalająca, a Windows 7 cieszy się ogromną popularnością. System zainstalowany jest na komputerach aż 37% użytkowników z całego świata. Dla porównania z Windows 10 korzysta 39% osób a z Windows XP ok. 4%.

Czy ciągle korzystacie z Windowsa 7?

Marcin Czajkowski
Tagi: Technologia Komputery Microsoft