Mistrzostwa Świata w Katarze będą fiaskiem? Mnóstwo zakazów i beznadziejne zakwaterowanie dla fanów

17.11.2022 11:52
Mistrzostwa Świata w Katarze będą fiaskiem? Mnóstwo zakazów i beznadziejne zakwaterowanie dla fanów Fot. ANDREJ ISAKOVIC/AFP/East News

Prospekt zorganizowania Mistrzostw Świata w piłkę nożną w Katarze od początku budził niesmak wielu fanów na całym świecie - teraz kibice zaczęli się pojawiać na miejscu i raczej nie są z tego powodu zadowoleni.

MŚ w Katarze 2022 - słabe warunki zakwaterowania, zatrzymania i zakazy

Oskarżenia o jawną korupcję, brak infrastruktury, zero piłkarskiego dorobku i konieczność organizacji imprezy w zimę, a nie jak zwykle w lato, bo tylko wtedy temperatury na zewnątrz pozwalają na swobodne granie w piłkę nożną - to zaledwie kilka zarzutów, które fani i włodarze kierują w stronę FIFA za wybranie Kataru gospodarzem najważniejszego turnieju piłkarskiego na świecie. Pomysł od początku był mocno krytykowany, ale organizatorzy działali na zasadzie: psy szczekają, karawana jedzie dalej.

Polecamy

Teraz, na kilka dni przed meczem rozpoczęcia turnieju w niedzielę o 20:00 czasu polskiego, w małym bliskowschodnim kraju zaczęli się pojawiać pierwsi fani, którzy przyjechali wspierać swoich piłkarzy na Mistrzostwach Świata.

I już pojawiły się kolejne zarzuty - ci mają być podstawieni i opłaceni przez katarski rząd w celu "robienia atmosfery" (jak onegdaj Sławek Peszo w polskiej kadrze). W obaleniu tego mitu nie pomaga fakt, że na dużej ilości zdjęć i filmików nie widzimy właściwie żadnych kobiet, a mężczyźni są urody raczej blisko-wschodniej: 

Niedługo potem dostało się organizatorom również za to, że noclegi dla fanów przygotowano w namiotach - te nie mają drzwi, toalet, ani nawet szaf, a za jedną noc trzeba podobno zapłacić około 100 dolarów. Nieco lepsza jakość życia ma być oferowana w ozdobionych kontenerach, za które przyjdzie już zapłacić 2 razy więcej, no i oczywiście nadal w miastach funkcjonują hotele - te już jednak potrafią liczyć nawet 460 dolarów za noc. 

Polecamy

Spanie spaniem - jeść też coś trzeba. W fan-zone'ach przygotowano różnej maści bufety i stoiska. W sieci na ten temat nie ma na razie zbyt dużo informacji, ale dowiedzieliśmy się m.in. że za "sałatkę grecką" przyjdzie zapłacić kibicowi 9 dolarów. Tak ma wyglądać przygotowany posiłek:

I na końcu rzecz z perspektywy dziennikarskiej dość dotkliwa - na miejscu są korespondenci z całego świata, którzy relacjonują przebieg tej bardzo ważnej imprezy. Niepokojące jest zatem, że jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem turnieju do sieci trafiło wideo z duńskiej telewizji, w którym ekipa podczas programu na żywo zostaje zatrzymana przez katarskich oficjeli. 

Pojawiają się groźby o zniszczenie sprzętu, a korespondenci są oskarżeni o brak pozwolenia na filmowanie... w terenie publicznym. Nie pomaga pokazanie przepustek prasowych i zapewnienia, iż otrzymali przyzwolenie na realizowanie materiałów. Kuriozum:

Przypominamy, że turniej się jeszcze nie zaczął.

Polecamy
Kamil Kacperski
Kamil Kacperski Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.