Slay, cringe czy uwu? Zagłosujcie na Młodzieżowe Słowo Roku 2022

15.11.2022 12:59
Młodzieżowe Słowo Roku Fot. shutterstock.com; zdjęcie poglądowe

Oto 20 finałowych słów, które mogą wygrać w plebiscycie Młodzieżowe Słowo Roku 2022. 

Zakończył się pierwszy etap plebiscytu PWN na Młodzieżowe Słowo Roku 2022. Internauci przesłali prawie 125 tysięcy zgłoszeń, wśród których znalazło się 8 221 różnych słów i wyrażeń. Jury przeanalizowało wszystkie zgłoszenia i wyłoniło finałową dwudziestkę, na którą można już głosować w drugim etapie plebiscytu.

Polecamy

Młodzieżowe Słowo Roku 2022: Oto finałowa dwudziestka

Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku wystartował 11 października i do 8 listopada internauci zgłaszali propozycje słów/wyrażeń, które walczyły o przejście do finałowego głosowania. W tym czasie do bazy napłynęło 124 794 zgłoszeń, w tym 8 221 różnych słów i wyrażeń. Od 9 listopada trwały obrady Jury w składzie: prof. dr hab. Anna Wileczek (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach), prof. dr hab. Marek Łaziński (Uniwersytet Warszawski), prof. dr hab. Ewa Kołodziejek (Uniwersytet Szczeciński), Bartek Chaciński (Polityka).

Polecamy

Dodatkowo Kapituła skorzystała z konsultacji z zespołem doradczym nastolatków z Obserwatorium Języka i Kultury Młodzieży, a także z przedstawicielami PWN. Eksperci analizowali zgłoszone słowa i wyłonili dwadzieścia najczęściej zgłaszanych, a jednocześnie spełniających kryteria regulaminowe.

Jak zauważa Przewodnicząca Jury Anna Wileczek:

Język potoczny młodzieży szczególnie upodobał sobie struktury ekspresyjne, nieoczywiste znaczeniowo, z odcieniem komizmu i ironii. Nie powinno to nikogo dziwić, gdyż młodomowa stanowi efekt zawiązywania i podtrzymywania wspólnotowości ludycznej, w której ważny jest dobry kontakt, swoboda komunikacyjna czy podobne poczucie humoru. Takie jednostki znaczeniowe w finałowej dwudziestce MSR 2022 mają liczną reprezentację.

Bartek Chaciński podkreśla, że język młodzieży przesiąknięty jest naleciałościami ze świata gier komputerowych. Ewa Kołodziejek z kolei, analizując warstwę słowotwórczą zgłoszeń, wysnuwa wniosek, że: Slangowe słowotwórstwo jest w równym stopniu przewidywalne, jak i zaskakujące. Z jednej strony młodzież korzysta z dobrze znanych schematów, a z drugiej nie boi się eksperymentować.

Plebiscyt trwa, właśnie rozpoczął się jego drugi etap. Od 15 do 30 listopada za pośrednictwem formularza na stronie sjp.pwn.pl można głosować, wskazując jedno z finałowych słów.

Wyniki plebiscytu poznamy na początku grudnia, wtedy także ogłoszeni zostaną laureaci Nagrody Jury

Aleksandra Degórska
Aleksandra Degórska Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.