Pogoda
06.03.2019 13:25

#Momo challenge fake newsem? Spekulacje mediów i oświadczenie YouTube

Przez ostatnie miesiące 2018 głośno było o upiornej lalce, która namawiać miała do wykonywania niebezpiecznych czynności. Na początku marca 2019 okazało się, że cała sprawa może być fake newsem, rozprzestrzenianym przez media.

momo
foto: kadr z youtube

Jak donosi The Guardian, cała sprawa Momo Challenge, o której informowaliśmy już wcześniej, może być zwykłym fake newsem. Lalka Momo stała się popularna w lipcu 2018 roku, kiedy to do mediów zaczęły docierać informacje, że Momo rzekomo straszy dzieci za pośrednictwem Snapchata, Facebooka, WhatsAppa i YouTube.

#Momo challenge nie istnieje?

Okazuje się, że informacje docierające do mediów mogą wynikać z paniki, która wybuchła wśród rodziców dzieci, a #Momo Challenge mógł nigdy nie istnieć. Do sprawy odniósł się sam YouTube, publikując oświadczenie na Twitterze.

Udało nam się również otrzymać oficjalne stanowisko biura prasowego YouTube.

"

W przeciwieństwie do doniesień pojawiających się w mediach, nie odnotowaliśmy ostatnio żadnych dowodów na pokazywanie czy promowanie Momo Challenge na YouTube. Treści tego rodzaju naruszają zasady naszej społeczności i są natychmiast usuwane 

 biuro prasowe YouTube "

Mimo, że cały szum dookoła Momo może okazać się tylko paniką zbyt zatroskanych rodziców, sama lalka istniała naprawdę. Dokładnie opisywaliśmy już jej historię. Donosiliśmy też, że po tym, jak do YouTube dotarły wiadomości o możliwej szkodliwości powodowanej prze filmiki z Momo, ten zablokował monetyzację filmów, w których była ona wspominana. 

Fight Club
Fight Club
Przeczytaj także Niebieski wieloryb, jedzenie cynamonu, wyzwanie ognia. Oto niebezpieczne gry i śmiertelne wyzwania w internecie

Momo - źródło zbiorowej paniki

Wszystko wskazuje jednak na to, że cały #Momo Challenge to fake news. Do sprawy odnieśli się  UK Safer Internet Centre, nazywając sprawę wprost “fake newsem” oraz organizacja Samaritans.

"

Szeroko publikowane informacje (na temat Momo) mogą spowodować jedynie panikę, za sprawą której fake news może przerodzić się w realne zagrożenie.

Samaritans "

Przypominamy, że mimo doniesień mediów i niepokojów wyrażanych przez rodziców nie ma żadnych dowodów, że Momo miała jakikolwiek wpływ na tragiczne wypadki, o które media już zdążyły oskarżyć lalkę.

Marcin Czajkowski
Tagi: News YouTube