Pogoda
04.12.2017 18:08

myPhone Prime 2 - urok czarnego metalu [TEST]

To nie tak mały krok naprzód w porównaniu do poprzedniego modelu myPhone Prime i wielki skok naprzód dla producenta – polski smartfon może bez kompleksów pokazywać się w obecności telefonów Apple. Choć tylko w niektórych okolicznościach.

myPhone Prime 2 - urok czarnego metalu [TEST]
foto: Antyradio.pl/MT

399 zł – tyle kosztuje myPhone Prime 2, telefon z metalową obudową, dużym, liczącym 5,5 cala ekranem oraz rozsądną pamięcią RAM (2 GB). Gdy weźmie się go do ręki, po kilku chwilach dosłownie poczuć ciężar gatunkowy tej propozycji – osoby przyzwyczajone do smukłych konstrukcji flagowców zaczną zauważać jego ciężar.

Smartfon wydaje się mieć potencjał, żeby zostać prawdziwym czarnym koniem na polskim rynku. Przyjrzeliśmy się mu uważnie i zbadaliśmy, czy rzeczywiście jest tak mocnym zawodnikiem. Oto nasza opinia.

myPhone kontra iPhone

Kilka lat temu jedynym, co miały ze sobą wspólnego telefony polskiego i amerykańskiego producenta, były podobnie brzmiące nazwy. Polacy jednak nie próżnowali i pięli się stopniowo po drabinkach kariery, aż zostali dostrzeżeni przez Google.

Poprawiono także jakość oferowanych smartfonów – co prawda w dalszym ciągu w większości są to konstrukcje dla mniej wymagających, początkujących użytkowników, jednak czasem można się nieźle zdziwić. I tak właśnie jest w przypadku modelu myPhone Prime 2.

Porównaliśmy wygląd tylnej obudowy polskiego smartfona z wartym 10 razy więcej iPhonem 7 Plus. Na początku trudno w to uwierzyć, jednak na pierwszy rzut oka ciężko było stwierdzić, który jest lepiej wykonany.

Oba telefony mają metalową obudowę, w obu modelach widać podwójny slot aparatu fotograficznego. Jeśli coś od razu zdradza, który z telefonów jest budżetowcem, to jest to śnieżnobiałe oznaczenie myPhone Prime 2.

Po chwili oczywiście zaczyna się dostrzegać różnicę – złota farba, którym wykończony jest Prime 2, pozostawia nieco do życzenia pod kątem estetyki, a zamiast podwójnego aparatu mamy do czynienia z umieszczeniem w charakterystycznej elipsie jednego obiektywu i jednej diody doświetlającej.

Jeszcze więcej zdradza front urządzenia – tutaj widać klasyczne dla myPhone duże panele obudowy nad i pod ekranem, a i sam wyświetlacz znajduje się pod dość grubą warstwą szkła.

Początkowe wrażenie jednak jest znakomite – urządzenie naprawdę sprawia na pierwszy rzut oka wrażenie modelu z wyższej półki. Dokąd jednak wiedzie to miłe zauroczenie?

Obraz wart tysiąca pikseli

Po oswojeniu się już z podszeptującą cicho „premium” tylną obudową przychodzi czas na frontalną konfrontację. Model myPhone Prime wyposażony jest w ekran IPS o przekątnej 5,5 cala. Kolory są reprezentowane zadowalająco i nie ulegają zniekształceniom podczas spoglądania na nie pod ostrymi kątami.

Obraz wyświetlany jest w rozdzielczości 1280x720 pikseli. Takie rozwiązanie ma zarówno swoje wady, jak i zalety. Zacznijmy od tych pierwszych – przy tak dużym ekranie bez większych problemów można dostrzec pojedyncze piksele.

Nie musi to być jednak postrzegane jako wada przez wszystkich użytkowników – a wręcz przeciwnie, może być nawet wyglądane przez osoby starsze. Stosunkowo niska rozdzielczość sprawia, że wyświetlane elementy są większych rozmiarów, co ułatwia zapoznawanie się z nimi i korzystanie z telefonu (łatwiej trafić palcem w dużą ikonkę).

Warto także pamiętać, że mniejsza liczba pikseli do wykarmienia elektrycznością przekłada się bezpośrednio na dłuższą pracę na zasilaniu bateryjnym oraz odczuwalną większą wydajność pracy układu graficznego. To ostatnie jest w przypadku myPhone Prime 2 wyjątkowo ważną zaletą – ale nie uprzedzajmy faktów.

Przód telefonu pokryty jest szkłem 2,5D, pod wyświetlaczem znajdują się trzy dotykowe przyciski służące do obsługi Androida. Dzięki współpracy producenta z Google myPhone Prime 2 może pochwalić się system w wersji 7.0 Nougat bez zbędnych aplikacji, które zazwyczaj są tylko niepotrzebnym balastem. Wśród garstki preinstalowanego oprogramowania znajduje się między innymi mobilna wersja pakietu Microsoft Office.

Jak na swoją klasę cenową, myPhone Prime 2 został wyposażony w całkiem rozsądny zestaw aparatów. Główny ma matrycę o rozdzielczości 8 Mpix i obługuje tryb HDR, przednia kamerka ma 5 Mpix.

Małe grzeszki

Model myPhone Prime 2 nie obsługuje LTE. Dla większości podstawowych zastosowań nie ma to znaczenia i połączenie będzie wystarczająco szybkie, żeby komfortowo czytać wiadomości w internecie i komunikować się ze znajomymi i rodziną. Wideo w wysokiej rozdzielczości pozostaje jednak poza zasięgiem, choć biorąc po uwagę natywną rozdzielczość ekranu, nie ma to tak naprawdę znaczenia.

Na pliki użytkownika czeka 16 GB pamięci. Na dłuższą metę może się okazać, że to za mało, tym bardziej, że część pojemności jest już zajęta przez system operacyjny. Z tym ograniczeniem na szczęście łatwo sobie poradzić – wystarczy włożyć kartę microSD, której pojemność może wynosić nawet 128 GB.

Na następnej stronie przypatrujemy się smartfonowi bliżej i opisujemy wadę, która może skutecznie odwieść od zakupu telefonu mimo całkiem atrakcyjnej ceny.

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Testy