NASA pokazała nowe zdjęcia powierzchni Księżyca w ramach misji Artemis I

24.11.2022 12:58
NASA pokazała nowe zdjęcia powierzchni Księżyca w ramach misji Artemis I Fot. ABACA/Abaca/East News

Rakieta Orion kontynuuje swój lot wokół Księżyca, robiąc zdjęcia i rejestrując nowe dane, które będą wykorzystywane w kolejnych fazach misji Artemis - jej celem jest powrót ludzkości na powierzchnie ciała niebieskiego.

NASA pokazała nowe zdjęcia z Księżyca

W środę 23 listopada NASA podzieliła się oficjalnymi zdjęciami wykonanymi w ramach misji Artemis I, które przedstawiają nam powierzchnię Księżyca. Widzimy na nich dość dobrze różnej maści kratery, zniekształcenia i inne ciekawe detale.

Polecamy

Jak twierdzi NASA, są to najlepsze zdjęcia Księżyca od czasu programu Apollo z 1975 roku - z informacji podanych przez agencję kosmiczną, zdjęcia wykonano z odległości zaledwie 128 kilometrów od powierzchni Srebrnego Globu:

Te zdjęcia zostały wykonane przy pomocy nawigacyjnego systemu Oriona, który zbiera czarno-białe kadry Ziemi i Księżyca w różnych fazach i z różnych odległości. Ten kluczowy pokaz technologii będzie niezwykle przydatny w przyszłości - zwłaszcza podczas misji z kosmonautami na pokładzie. 

Polecamy

Jak czytamy dalej:

Orion znalazł już miejsca lądowań misji Apollo 11, 12 i 14, a teraz zbliża się na dalszą orbitę, która poruszy nim w przeciwną stronę, niż tą, w którą porusza się Księżyc wokół Ziemi.

Księżyc jest jedynym ciałem niebieskim, na którym człowiek kiedykolwiek postawił nogę. Jak dotąd tylko 12 osób przechadzało się po Księżycu, a od 50 lat odbywały się wyłącznie loty bezzałogowe. W ramach misji Artemis II i III, NASA planuje ponownie wysłać ludzi na Srebrny Glob. W przedsięwzięciu pomagają organizacje międzynarodowe, w tym Europejską Agencję Kosmiczną (ESA).

Polecamy
Kamil Kacperski
Kamil Kacperski Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.