Pogoda
14.03.2019 16:11

Nowa aktualizacja Windows 10. Sprawdź, co o niej wiemy

Niedługo bardzo duży update nowego systemu Microsoftu - Windows 10. System doczeka się w kwietniu kolejnej dużej aktualizacji. Sporo już na jej temat wiemy.

windows 10
foto: Wikimedia Commons

Aktualizacja, opatrzona symbolem 1903 lub 19H1 to pierwsze duże zmiany w Windowsie 10. Microsoft jakiś czas temu zapowiedział, że zamiast oferować nowe, płatne wersje swojego systemu operacyjnego zamierza wypuszczać duże aktualizacje, znacznie zwiększające funkcjonalność oprogramowania. Kwietniowy update Windowsa 10 to potwierdzenie tych słów.

Szpitalny Windows 10 zaczął się aktualizować po wprowadzeniu pacjenta w stan narkozy
Szpitalny Windows 10 zaczął się aktualizować po wprowadzeniu pacjenta w stan narkozy
Przeczytaj także Szpitalny Windows 10 zaczął się aktualizować po wprowadzeniu pacjenta w stan narkozy

Windows 10 - kolejna duża aktualizacja

Najnowsza aktualizacja to kolejne duże zmiany w Windowsie 10 po tych, przeprowadzonych w kwietniu i październiku 2018. Tą ostatnią w dniu premiery mogli co prawda pobrać tylko wybrańcy, jednak nie przeszkodziło do Microsoftowi w dotarciu do szerokiego grona odbiorców. Obecnie z Windowsa 10 korzysta 800 tysięcy urządzeń, czyli 39% wszystkich, które wyposażone są w okienka. Zatem tylko 2% więcej, niż tych, na których zainstalowany jest Windows 7.

Zobacz też: >>Microsoft wypłaci 5000 zł odszkodowania za Windows 10<<

Najnowsza aktualizacja wyposaży Windowsa w szereg funkcjonalności, jak chociażby natywna obsługa gier z Xboxa One. Nowy system Microsoftu jest również jednym z niewielu, które wyposażone w prawie czarny interfejs, powstały po ciemnej stronie mocy. Nowy update pozwoli przejść urządzeniom z Windowsem na jasną stronę, nie oznacza to jednak, że zainstaluje na nich MacOS - po prostu pojawi się opcja wyboru jasnego interfejsu.

Nieznane są wszystkie nowości, które zaprezentuje Microsoft w kwietniowej aktualizacji Windowsa - te pozostaną tajemnicą do samej premiery. O kilku z nich, wiemy jednak już na pewno, a ich lista przedstawia się następująco:

  • tryb jasny
  • ulepszone menu Start
  • rozdzielenie Cortany i systemowej wyszukiwarki
  • możliwość zapauzowania aktualizacji
  • możliwość zarezerwowania miejsca na dysku dla aktualizacji
  • Windows Sandbox
  • zwiększona użyteczność komunikatów o błędach

Microsoft zmienia się na naszych oczach

Microsoft stara się jak może, żeby zerwać ze starym wizerunkiem. Uśmiercono już Internet Explorera na rzecz nowej przeglądarki Edge, a potem ogłoszono prace nad Windowsem na abonament. Wszystko to, aby zachęcić użytkowników do zainstalowania najnowszego systemu. Niedawno donosiliśmy, że kończy się wsparcie dla Windowsa 7, zatem “dziesiątka” może być już niedługo najlepszym wyborem, jeśli chodzi o systemy operacyjne od Microsoftu.

Korzystacie z Windowsa 10?

Marcin Czajkowski