Niezwykłe zjawisko widziane niebie. Czym jest słup słoneczny i skąd się bierze?

Karolina Woźniak
22.02.2019 16:58
Niezwykłe zjawisko widziane niebie. Czym jest słup słoneczny i skąd się bierze? Fot. : kadr z wideo/youtube.com

Słup słoneczny ma postać kolumny świetlnej. Jest zjawiskiem niesamowitym i przykuwającym uwagę. Czym jest słup słoneczny i kiedy powstaje?

Słup słoneczny to zjawisko piękne i o dziwo, dość często spotykane. Niektóre osoby, które widziały to pierwszy raz twierdzą, że przypominał on rozpalone ognisko. Inni świadkowie bali się, że to obcy, którzy przybyli na Ziemię. My jednak mamy dla Was dobrą wiadomość. To, co widzieliście, nie chciało was porwać ani przestraszyć. Czym zatem jest słup słoneczny? Kiedy można zaobserwować to zjawisko?

Przeczytaj także

Słup słoneczny: Co to?

Słup świetlny to smugi światła, które rozciągają się w górę lub w dół od słońca lub innego, jasnego źródła, które jest nisko na horyzoncie. Wbrew temu, co widzimy, smugi świetlne nie są pionowymi promieniami. Zjawisko jest spowodowane odbiciem światła od poziomych powierzchni uporządkowanych poziomo swobodnym opadaniem kryształków lodu. Słupy słoneczne są różne. Czasami mogą przybrać postać jednej, szerokiej poświaty widocznej na niebie. Charakterystyczne poświaty są zależne od budowy kryształków lodu, a raczej od ich niedoskonałości. Przerośnięte ścianki boczne lub wewnętrzne skazy mogą zablokować odbijanie promieni, dzięki czemu na niebie powstają różne łuki.

Słup słoneczny: Kiedy można zobaczyć

Słupy słoneczne najczęściej obserwuje się podczas wschodu lub zachodu Słońca. Ważne jest, żeby ta centralna gwiazda Układu Słonecznego była nisko na horyzoncie lub poniżej jego linii. To właśnie wtedy słup słoneczny przybiera formę oświetlonej kolumny, która bardzo często jest zabarwiona na czerwono lub pomarańczowo i przemieszcza się razem ze Słońcem.

Bardzo rzadkim słupem świetlnym może być ten, który zostaje stworzony przez inną planetę. Słup świetlny planety Wenus może być zaobserwowany bardzo rzadko, jedynie przy nieskazitelnej widoczności, małej warstwie chmur cirrusowych i tylko wtedy, kiedy Słońce znajduje się poniżej horyzontu.

Zobacz także: >>Czy w Koszalinie grasuje klaun-morderca?<<

Karolina Woźniak Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.