Pogoda
05.04.2019 14:47

Wirtualna rzeczywistość pozwoli doświadczyć również… zapachu. Maska Feelreal

Rynek wirtualnej rzeczywistości to jedna z najprężniej rozwijających się gałęzi przemysłu gier. Teraz można będzie zanurzyć się w świat przedstawiony również za pomocą zapachu.

feelreal
foto: materiały prasowe

Prace nad multisensorycznym urządzeniem dla wirtualnej rzeczywistości Feelreal zostały ogłoszone już w grudniu 2018 roku. Urządzenie cieszyło się sporym zainteresowaniem, ale do startu kampanii na Kickstarterze musieliśmy czekać do początku kwietnia 2019 roku. Oficjalny jej start planowany jest na 9 kwietnia 2019 roku.

oculus
oculus
Przeczytaj także Wirtualna rzeczywistość: nowe gogle VR od Facebooka - Oculus Rift S

Feelreal VR - kompatybilny z większością gogli VR

Urządzenie ma być kompatybilne z większością dostępnych na rynku gogli do wirtualnej rzeczywistości. Tak więc, podłączyć je będzie można do PlayStation VR, HTC Vive, Samsung Gear VR czy Oculus Rift. Nie ogłoszono jeszcze, czy Feelreal będzie kompatybilne z goglami VR zaprezentowanymi przez Valve.

W Feelreal znaleźć się ma niezwykle dokładny generator zapachów, który bazować będzie na wymienialnym kartridżu z 9-cioma różnymi aromatami. Tworzyć one mają 255 różnych zapachów, które potem będą mogli wykorzystać deweloperzy i filmowcy. Gary Mostovoy, CEO frimy tak wypowiada się o nowym urządzeniu:

"

Pracowaliśmy naprawdę ciężko aby przygotować na kampanię na Kickstarterze gotowy produkt i biznesplan. Przeprowadziliśmy wiele testów i zbudowaliśmy wiele prototypów, aby stworzyć Feelreal i jesteśmy dumni, że nam się udało. Wydaje nam się, że nasze urządzenie przekracza granice tego, co było do tej pory możliwe za pomocą wirtualnej rzeczywistości. "

Feelreal nie skupi się jedynie ne grach. Na oficjalnej stronie internetowej producent przytacza też możliwość jego wykorzystania w filmach, aromaterapii czy medytacji. W kwestii filmów, zaprezentowana została nawet dedykowana aplikacja, umożliwiająca dodanie zapachów do naszych ulubionych produkcji.

valve
valve
Przeczytaj także Valve zaprezentował gogle do VR: Valve Index. Half-Life 3 potwierdzony?

Na oficjalnej stronie internetowej można już dokonywać preorderów urządzenia. Za kwotę 1 dolara zarezerwujemy urządzenie, które kupimy w przypadku premiery z rabatem 100 dolarów - zatem zamiast 299 $, zapłacimy jedynie 199 $. Oprócz tego, 9 kwietnia 2019 roku ruszyć ma kampania produktu na Kickstarterze.

Marcin Czajkowski