01.12.2017 14:55

„Tu działamy. Tu inspirujemy” - Lokalni Bohaterowie opowiedzą o zmianach i dadzą impuls do działania

Świat można zmieniać - oni są na to dowodem. Lokalni bohaterowie, mieszkańcy naszego województwa, razem z Jurkiem Owsiakiem zapraszają na inspirujące spotkanie, które odbędzie się 7 grudnia 2017 w Muzeum Śląskim. Opowiedzą, jak krok po kroku dochodzić do celu i robić swoje. Jak wspólnie pracować. W jaki sposób motywować innych do działań społecznych. Odkryją tajemnice efektów tej pracy. 

„Tu działamy. Tu inspirujemy” - Lokalni Bohaterowie opowiedzą o zmianach i dadzą impuls do działania
foto: materiały prasowe

Nie wiesz, od czego zacząć, ale chcesz zmieniać świat na lepsze? Poznaj liderów społecznych - najbardziej wyraziste postaci, które zostały zgłoszone do akcji organizowanej przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego przez mieszkańców naszego regionu. Towarzyszyć im będzie gość specjalny wydarzenia - Jurek Owsiak, który od dziennikarza radiowego i telewizyjnego oraz organizatora koncertów rockowych przeszedł drogę do szefowania wymyślonej przez siebie Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy.

„Chodzącą inspiracją” może być Artur Szaflik z katowickiej Fundacji Leżę i Pracuję. W jaki sposób potrafi, leżąc, iść dalej? Artur na spotkaniu opowie o życiu przed i po wypadku, w wyniku którego zmiażdżył dwa kręgi szyjne i przestał chodzić. A także o pierwszej agencji marketingowej zatrudniającej osoby niepełnosprawne, której jest współtwórcą.

Niepokorny urzędnik z Rajczy, Szymon Waluś, rozwijanie siebie przekuł w pracę dla innych. „Zdobywa szczyty”, współorganizując rokrocznie akcję „Czyste Beskidy”, przewodniczy Fundacji Energia Społeczna, jest współtwórcą Towarzystwa Sportów Górskich Młóckarnia Maluje, fotografuje, wspina się… i jest tatą.

Trzy dziewczyny - siostry Wiktoria i Marta Linek oraz ich koleżanka Paulina - tworzą trio smyczkowe Apassionato. Lubią grać „pierwsze skrzypce”, dlatego w Raciborzu wzięły udział w Lekcjach Obywatelskich. Założyły muzyczne trio i rozpoczęły podróż po świecie, który kochają, inspirując się tym, co wokół.

Wojciech Saługa, Marszałek Województwa Śląskiego, tak komentuje pasję mieszkańców i ich zaangażowanie we wspólnotowy wymiar życia:

"

Poprzez całą akcję „Śląskie. Tu działamy” pokazujemy konkretnych ludzi, którzy potrafią zachęcić innych do aktywności, współpracy i realizacji inicjatyw oddolnych. Przedstawiamy liderów, którzy konsekwentnie zmieniają świat, podkreślając wartość i znaczenie więzi wspólnotowych. Bez narzekania robią swoje i inspirują do działania innych - zmieniają ulicę, dzielnicę, miasto, okolicę. "

W Muzeum Śląskim 7 grudnia 2017 będzie można osobiście porozmawiać nie tylko z Lokalnymi Bohaterami z województwa śląskiego, ale i z Jurkiem Owsiakiem, który im będzie towarzyszyć. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 16:00 - by wziąć w nim udział wystarczy zarejestrować się na stronie turozmawiamy.slaskie.pl, udział jest bezpłatny.

Organizatorem wydarzenia jest Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. To podsumowanie całorocznej akcji „Śląskie. Tu działamy”, na jaką złożyły się m.in. „Lokalni Bohaterowie inspirują”, Lekcje Obywatelskie dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, warsztaty „Śląskie bez smogu” oraz Samorządowa Akademia Umiejętności dla urzędników.

Szczegóły akcji na www.turozmawiamy.slaskie.pl