Ile kosztuje Autocasco? Porównaj ceny

22.11.2018 11:04
Ile kosztuje Autocasco? Porównaj ceny Fot. materiały prasowe

Autocasco (AC) to nieobowiązkowe, dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne, które staje się nieocenione, gdy uszkodzimy własny samochód, czy to powodując wypadek, czy wjeżdżając w słupek na parkingu, lub stracimy go w wyniku kradzieży. Mając wykupione AC możemy spać spokojnie. Autocasco cena – to interesuje nas najbardziej. Ile kosztuje Autocasco i od czego zależy wysokość polisy AC?

Jeżdżąc samochodem po polskich drogach musimy mieć tylko OC – taki obowiązek nakłada na nas ustawa. Autocasco w Polsce nie jest obowiązkowe i nie ma określonego odgórnie zakresu, tak jak to jest w przypadku ubezpieczenia OC. Kupując Autocasco można samodzielnie ustalić jego zasięg, a także dobrać dodatki, by zapewnić sobie optymalną ochronę.

Autocasco cena – czy warto tyle płacić?

Każda szkoda, której jesteśmy sprawcami, powoduje uszczerbki na urodzie i sprawności naszego pojazdu. Czy to stłuczka na drodze, czy słupek, który nagle i niespodziewanie wyrasta na drodze naszego cofania, czy stuknięcie kogoś w korku przed nami – koszty naprawy auta w wyniku tych szkód zostaną nam zwrócone z polisy AC, jeśli Autocasco cena nie okaże się dla nas zaporowa. Warto dobrze to przemyśleć, bo brak AC za ok. 1 tys. złotych może okazać się bardzo pozorną oszczędnością, kiedy przyjdzie nam wyłożyć kilka tysięcy złotych na remont uszkodzonego wozu.

Więcej o cenie autocasco przeczytasz w tekście pod adresem mfind.pl.

AC cena – od czego zależy?

Różnice w cenach poszczególnych polis AC mogą być bardzo różne i wynosić od kilkuset do ponad tysiąca złotych. Skąd taki rozrzut? Wyjaśniamy:

1. Autocasco cena: zakres ochrony AC

Ubezpieczenie AC może występować w różnych wariantach, zakres ochrony może być podstawowy lub bardzo szeroki w zależności od tego, na co się zdecydujemy. Na pewno trzeba będzie zestawić kilka ofert, dokładnie przeczytać OWU (ogólne warunki ubezpieczenia) każdej z nich, nawet trzy razy, i w razie wątpliwości szukać wyjaśnień.
 
2. Autocasco cena: wartość i wiek pojazdu
 
Wysokość stawki ubezpieczenia AC zależna jest od wartości i wieku pojazdu. Im auto nowsze, droższe, a także bardziej chodliwe wśród złodziei, tym więcej zapłacimy za polisę AC.
 
3. Autocasco cena: miejsce zamieszkania kierowcy
 
Duży wpływ na cenę polisy ma miejsce naszego zamieszkania. Ubezpieczyciele analizują policyjne raporty na temat wypadkowości w Polsce i w miastach, w których dochodzi do największej liczby wypadków, takie jak Łódź, Poznań i Warszawa, kierowcy płacą za ubezpieczenie samochodu najwięcej.
 
4. AC cena: doświadczenie za kierownicą
 
Ubezpieczyciele cenią doświadczonych kierowców. Im dłużej jeździmy za kierownicą, tym bardziej ostrożni i przewidujący stajemy się na drodze. To także wpływa na cenę polisy.
 
5. AC cena: zniżki
 
Przez kolejne lata bezszkodowej jazdy kierowca wypracowuje sobie kolejne zniżki na ubezpieczenie. Według ustawy można ich zyskać maksymalnie 60%, choć ubezpieczyciele dorzucają czasem dodatkowe na zachętę, kiedy np. chcą przekonać do siebie nowego klienta.

Zakres AC

Co obejmuje AC? To zależy od tego, co wybierzemy i w jakiej konfiguracji. Wybierając polisę zastanówmy się, przed jakim ryzykiem chcemy ochronić nasz samochód. Standardowo jest to kradzież i wypadek.
 
W przypadku AC wypadkowego mamy dwa warianty: pierwszy to wymiana części i naprawa pojazdu na podstawie kosztorysu przedstawionego przez warsztat samochodowy, drugi - wymiana na części oryginalne i naprawa w ASO. Ten drugi wariant zawsze kosztuje więcej.
 
Dodatkowo do AC możemy dokupić pakiet holowania lub assistance

AC cena – kiedy najniższa?

Warto pamiętać, że najbardziej opłaca się zakup pakietu OC+AC. Ubezpieczenie AC nie musi nas zrujnować. Mając duże zniżki i samochód wart 20-30 tys. zł za pakiet OC+AC zapłacimy już od 1 tys. zł.

Materiały partnerskie Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.