28.09.2017 15:34

Zobacz, co działo się podczas wyjątkowego święta popkultury - Warsaw Comic Con

Takiej imprezy w Polsce jeszcze nie było: światowe gwiazdy filmów i superpopularnych seriali (m.in. „Gry o tron, „The 100, „Breaking Bad”, „Teen Wolf”), autorzy książek i komiksów, koncerty, samochody filmowe, rekwizyty z „Gry o tron” czy „Star Wars”, wielka gala Cosplay z udziałem setek świetnie przebranych cosplayerów, a także gry (planszowe, karciane, figurkowe, komputerowe i video), komiksy i gadżety - wszystko to czekało w dniach 1-4 czerwca na odwiedzających Warsaw Comic Con oraz Targi Gier Komputerowych Good Game Warsaw. Imprezę otworzył laureat Oskara Jan A.P. Kaczmarek.

Zobacz, co działo się podczas wyjątkowego święta popkultury - Warsaw Comic Con
foto: Shutterstock

Klątwa polskiego comic conu przełamana! Zespół Ptak Warsaw Expo zrobił to, co nie udało się innym mającym ambicje organizacji w Polsce comic conu i przygotował imprezę z prawdziwego zdarzenia. W dwóch halach o łącznej powierzchni prawie 50 tysięcy metrów oraz na terenie zewnętrznym zorganizowano mnóstwo atrakcji dla wszystkich miłośników fantastyki, a także fanów gier komputerowych, konsolowych i video. Przez 4 dni, pierwszy w Polsce Warsaw Comic Con przyciągnął łącznie aż 46 896 odwiedzających.

Prosto z Ameryki - gwiazdy superpopularnych seriali po raz pierwszy w Polsce

Czasy, w których seriale telewizyjne uchodziły za gorszy gatunek sztuki filmowej odeszły do historii wraz z modą na tzw. seriale premium, produkowane przez najlepsze, ogólnoświatowe sieci telewizyjne i których popularność niejednokrotnie przekracza granice państw i kontynentów. Od lat największe emocje budzi serial HBO "Gra o tron" i to właśnie ten serial był motywem przewodnim premierowego Warsaw Comic Con-u. W halach Ptak Warsaw Expo pojawili się odtwórcy ról: Melisandre, Theona i Góry, czyli Carice van Houten, Alfie Allen i Hafþór Júlíus Björnsson. Kolejnymi gwiazdami imprezy byli: Melisa Ponzio znana z ról w „Teen Wolf: Nastoletnim Wilkołaku” i „The Walking Dead” oraz Nadia Hilker, grająca Lunę w serialu „The 100”, Olga Fonda, czyli Nadia Petrova z „Pamiętników wampirów” oraz RJ Mitte - Walter White Jr. z serialu „Breaking Bad”. Gwiazdy wzięły udział w oficjalnym otwarciu oraz w prowadzonych przez Dawida Muszyńskiego sesjach pytań i odpowiedzi. Ponadto aktorzy pozowali do zdjęć z fanami i rozdawali autografy. Wśród gwiazd Warsaw Comic Con-u nie zabrakło też polskiego akcentu - imprezę oficjalnie otworzył polski laureat Oskara, twórca i dyrektor Transatlantyk Festival - Jan A.P. Kaczmarek.

Panele dyskusyjne i spotkania z polskimi autorami książek i komiksów

W programie Warsaw Comic Con znalazło się wiele paneli dyskusyjnych, warsztatów i spotkań z polskimi autorami książek oraz komiksów, które odbywały się równocześnie w kilku sekcjach: komiksu, literatury, popkultury, mangi i anime oraz nauki. W tej ostatniej sekcji naukę w ciekawy sposób przedstawiali autorzy fantastyczno-naukowi oraz blogerzy. Partnerem strefy była fundacja DKMS, która zachęcała uczestników Warsaw Comic Con-u do rejestracji w bazie dawców szpiku. Gośćmi pierwszego w Polsce comic conu byli autorzy książek i komiksów: Andrzej Pilipiuk, Marcin Przybyłek, Robert Szmidt, Łukasz Orbitowski, Stanisław Mąderek, Katarzyna Majgier, Romuald Pawlak, Magdalena Kozak, Maja Lidia Kossakowska, Jarosław Grzędowicz, Przemek Corso, Rafał Szłapa, Beata „Ari” Smugaj, Jakub Ćwiek, Michał Cholewa, Michał Gołkowski, Grzegorz Pawlak, Katarzyna Dranka Stasiowska, Anna Kłosowska, Katarzyna Babis „Kiciputek”, Katarzyna „Panna M” Witerscheim i Jakub „Dem” Dębski.

Gala Cosplay

Przez wszystkie cztery dni imprezy w halach Ptak Warsaw Expo spotkać można było wielu superbohaterów z filmów, seriali i komiksów fantasy, którzy co chwilę pozowali do zdjęć. Dla odwiedzających, zwłaszcza dzieci, była to kolejna niesamowita atrakcja Warsaw Comic Con. Kulminacyjnym momentem dla cosplayerów była wielka Gala Cosplay. Aby wygrać konkurs nie wystarczyło perfekcyjne przebranie. Ważne było również odwzorowanie ruchów i zachowania postaci. Ambasadorkami premierowej edycji Warsaw Comic Con były copslayerki: Idragonss, Issabel, Violet i Shappi.

Gry bez prądu, LEGO, komiksy i gadżety

Gry planszowe, karciane oraz figurkowe cieszą się niesłabnącym powodzeniem. Sięgamy po nie przy różnych okazjach. Zabieramy ze sobą w podróż i do znajomych. Oprócz tytułów znanych absolutnie wszystkim - jak choćby słynne "Monopoly", co roku w Polsce i na  świecie wydawane są nowe. Wystawcy Warsaw Comic Con zaprezentowali i klasyki, i nowości. W wiele z nich można było pograć i tym samym przetestować je przed zakupem. Chętnych do gry nie brakowało. Była to także świetna okazja do poznania nowych osób. Wśród wystawców nie zabrakło wydawców komiksów, czy sprzedawców ubrań, biżuterii, ozdób, zabawek czy gadżetów związanych z szeroko rozumianą popkulturą.

Duże wrażenie na odwiedzających zrobiła wystawa klocków LEGO przygotowana przez Stowarzyszenie Zbudujmy to!. Mogliśmy podziwiać odtworzone z klocków takie budowle, jak: Zamek Królewski czy Pałac Kultury.

Z myślą o najmłodszych 4 czerwca przygotowano spotkanie z Nelą Małą Reporterką, prawdopodobnie najmłodszą reporterką na świecie, gwiazdą TVP ABC i Radia Dla Ciebie oraz autorką serii książek podróżniczych dla dzieci. Tym razem tematem spotkania była dżungla.

Super premiery gier komputerowych, konsolowych i wideo

Równocześnie z Warsaw Comic Con-em odbyły się Targi Gier Komputerowych Good Game Warsaw, pełne premier sprzętu oraz turniejów gier (m.in. w Counter Strike, League of Legends, DOTA 2,Hearthstone, Overwatch i Pro Evolution Soccer 2017). Odbyły się także widowiskowe showmatche w wykonaniu znanych gamerów. Na scenie YouTube prezentowali się znani youtuberzy. Dla odwiedzających przygotowano specjalną strefę pełną stanowisk do grania - Free to Play. Niesamowitą atrakcją była też możliwość zobaczenia i pogrania na sprzęcie retro. Wydarzenie uświetniły też koncerty: Dawida Kwiatkowskiego, Gimera i zespołu Percival.

Na obie imprezy obowiązywał jeden, wspólny bilet do kupienia w kasach oraz w internecie. Niezmotoryzowanych gości do Ptak Warsaw Expo dowiozły bezpłatne autobusy z centrum Warszawy, które w sobotę i niedzielę kursowały co kwadrans.