25.11.2016 16:51

Gastein: sport, odpoczynek i cała paleta przyjemności

Austriackie dolina Gastein oferuje w okresie zimowym różnorodne ośrodki narciarskie, bogatą infrastrukturę sportową i wysokiej jakości gastronomię w licznych schroniskach i restauracjach. Relaks zapewniają tu dwa kompleksy term oraz sztolnie lecznicze.

Gastein: sport, odpoczynek i cała paleta przyjemności
mat. prasowy

Dzięki czterem rozległym ośrodkom narciarskim na wysokości do 2700 m n.p.m., obejmującym stoki z głębokim śniegiem i muldami, jak również trasy do jazdy carvingowej, w Gastein nie sposób się nudzić. 50 kolejek linowych i krzesełkowych o łącznej długości 208 kilometrów, którymi można dostać się na doskonale przygotowane stoki z gwarancją śniegu, sprawia, że dolina jest jednym z najbardziej atrakcyjnych regionów narciarskich w kraju. Prawdziwym spełnieniem marzeń miłośników freeride’u jest wysokoalpejskie Sportgastein. Optymalna wysokość oraz wielkopowierzchniowe urządzenia naśnieżające gwarantują doskonałe warunki narciarskie od schyłku listopada do końca kwietnia.

Szczególną atrakcję stanowi most wiszący o długości 140 m rozpięty u szczytu góry Stubnerkogel ponad 28-metrową przepaścią na wysokości 2400 m n.p.m., co czyni go najwyżej położonym mostem wiszącym w Europie. Dokładnie naprzeciwko znajduje się platforma widokowa o wiele mówiącej nazwie „Glocknerblick” („Widok na Glockner”). Otwiera ona przed odwiedzającymi fantastyczny widok na najwyższy szczyt Austrii – Großglockner (3798 m). Każdy miłośnik białego szaleństwa powinien bezwzględnie zjechać położoną w regionie narciarskim Schlossalm najdłuższą w Alpach Zachodnich trasą H1 (ponad 10 kilometrów).

Z dala od wrzawy panującej na stokach, doliny i lasy w Gasteinertal zachęcają do nastrojowych wędrówek z rakietami śnieżnymi, ambitnych wypraw na biegówkach oraz przyjemnych, relaksacyjnych przejażdżek wozami konnymi, dostarczając wyjątkowych wrażeń w zimowej scenerii. Ofertę dopełnia niemal 100 kilometrów zimowych tras spacerowych oraz sieć przytulnych schronisk, które wieczorami służą wszystkim, czego dusza zapragnie: od swojskiego zacisza po najwyższej klasy luksus.

Winter in Gastein (c) GAsteiertal Tourismus GmbH (14)

 

NOWOŚCI w Gastein: Zawody freeridowe „Open Faces”

Tego roku w Gastein po raz pierwszy odbędzie się turniej freeride’owy „Open Faces”, czyli składające się z siedmiu imprez zawody kwalifikacyjne do prestiżowych mistrzostw świata dla narciarzy i snowboardzistów Freeride World Tour, koronnej dyscypliny dla freeride’owców. W dniach od 7 do 9 kwietnia Gateinertal przemieni się w centrum freeride’u, gdzie uczestnicy będą walczyć o punkty na szczycie Mauskarspitze w regionie Schlossalm.

 

Mapa dla freeride’owców z informacjami dodatkowymi

Z dala od przygotowanych tras. W zaciszu natury, pośród gór, gdzie nikt się nie zapuszcza. Freeride cieszy się coraz większą popularnością. Gastein od długiego czasu wspiera tę dyscyplinę sportu dzięki dedykowanemu ośrodkowi Sportgastein. A teraz również poprzez wydanie specjalnej mapy „Freeride Map – Hohe Tauern Select”. Są na niej zaznaczone najlepsze trasy do w regionach Gasteinertal, Mölltaler Gletscher, Ankogel i Heiligenblut wraz ze wskazówkami dojazdu. Na nartach lub pociągiem można dostać się do sąsiedniego kraju związkowego, Karyntii, gdzie czekają ustronne wzgórza i odosobnione lodowce. Mapa jest dostępna w odpornej na rozdarcia i zamoczenie formie papierowej oraz jako aplikacja. Wszystkie trasy do jazdy w stylu wolnym są naniesione jako tzw. korytarze freeride’owe i oznaczone kolorystycznie według trzech poziomów trudności. Praktyczna mapa w skali 1:25.000 zawiera wszelkie najważniejsze informacje niezbędne do zaplanowania trasy, jak również wskazówki dotyczące zapobiegania lawinom i kontakt do służb ratunkowych. Po raz pierwszy informacje będące dotychczas w posiadaniu jedynie wtajemniczonych lokalnych freeride’owców stały się dostępne dla wszystkich w formie praktycznej mapy kiszonkowej o formacie 10x15 cm. Nową mapę można nabyć za 19.50 euro we wszystkich kasach kolejek oraz online na stronie freeride-map.com.

 

Einkehrschwung in Gastein

Specjalny karnet dla freeride’owców

Na miłośników freeride’u czeka ponadto specjalny, kompleksowy jedno- lub dwudniowy karnet upoważniający do korzystania z infrastruktury narciarskiej w całym regionie. Dzięki niemu miłośnicy freeride’u mogą na przykład zjechać z lodowca Mölltaler Gletscher przez Schareck do Sportgastein, wjechać z powrotem na górę kolejką Goldbergbahn, zjechać do Nord Abfahrt i ruszyć dalej przez Tauernschleuse aż do Ankogel. Nowy karnet dla freeride’owców kosztuje w przypadku dorosłych 53 euro za dzień i 103 euro za dwa dni; obowiązuje w regionach Gastein, Mölltaler Gletscher i Ankogel.

Szczegółowe informacje na temat wszystkich dostępnych map dla amatorów jazdy w stylu wolnym są dostępne na stronie www.freeride-map.com.

 

Wodospad Gastein z lotu ptaka

Poprzez liczne, obfitujące w atrakcje imprezy jak FIS Snowboard Weltcup czy Red Bull Playstreets miejscowość każdego roku udowadnia, że idzie z duchem czasu. Podkreśla to dodatkowo nowa atrakcja – Flying Waters, czyli zjazd na linie zawieszonej nad przełęczą, możliwy zarówno latem, jak i zimą. Gwarantowany skok adrenaliny nie jest tu jednak najistotniejszy. Podczas zjazdu można podziwiać z góry fascynującą zabudowę miasteczka z urzekającą architekturą z czasów belle époque oraz zapierający dech w piersiach wodospad.

 

Ze stoku do term lub do leczniczych sztolni

Czy jest coś bardziej odprężającego po dniu jazdy na nartach lub wędrówki z rakietami śnieżnymi od rozluźnienia zmęczonych mięśni w ciepłej wodzie? Dobroczynne, lecznicze właściwości wód termalnych w Gastein są znane od stuleci daleko poza granicami kraju. To samo źródło zasila termy skalne Felsentherme w Bad Gastein i termy alpejskie Alpentherme w Bad Hofgastein, oraz kompleksy term i spa w licznych hotelach w dolinie.

Również w sztolniach leczniczych w Gastein zmęczeni miłośnicy nart i snowboardu mogą zgromadzić energię na kolejny dzień sportowej aktywności. Temperatura powietrza wynosi tutaj od 37,5 do 41,5 stopni, a wilgotność od 70 do niemal 100 procent. Co więcej, tutejsze powietrze zawiera zdrową dawkę dobroczynnego radonu.

Entspannen in der Alpentherme Bad Hofgastein

Siedmiu kucharzy, siedem schronisk na siódmą rocznicę otwarcia

W nadchodzącym sezonie schroniska dla miłośników białego szaleństwa w Gastein będą obchodzić siódmą rocznicę rozpoczęcia działalności. Z tej okazji szefowie kuchni z Salzburga stworzą specjalnie dla restauracji w Gastein unikatowe przepisy, które przekażą tutejszym kucharzom. Również w tym roku fartuch przywdzieją prawdziwi mistrzowie sztuki kulinarnej: Johanna Meier oraz bracia Karl i Rudi Obauer, jak również miejscowe gwiazdy takie jak Jörg Wörther, Sepp Schellhorn, Hans-Peter Berti i Robert Granitzer.

 

Wykwintne śniadanie na stoku

Oczywiście można zerwać się z łóżka w środku nocy i wdrapać na górę, aby znaleźć się na szczycie dokładnie o wschodzie słońca. W Gastein jest na to jednak wygodniejszy sposób. Nadal trzeba wstać wcześnie rano, ale za to na szczyt można wjechać kolejką gondolową, gdzie na chętnych czeka śniadanie w alpejskim stylu. Po przybyciu na wysokość niemal 2700 m n.p.m. po krótkim podejściu na rannych ptaszków czeka spektakularny widok na ponad 400 szczytów skąpanych w promieniach wschodzącego słońca. Zamiast w zwykłym schronisku wyborne śniadanie serwowane jest w stylowej kopule ze szkła i aluminium projektu znanego architekta i designera Gerharda Garstenauera. Kopuła została wybudowana w 1971 r. bezpośrednio przy stacji górnej kolejki gondolowej. Dzięki specjalnej konstrukcji podczas śniadania goście mogą delektować się nie tylko serwowanymi specjałami, lecz również panoramicznym widokiem na cudowne górskie rejony Gastein. Prawdziwą przyjemnością jest również zjazd na nartach po świeżo przygotowanym śniegu.

Śniadanie na szczycie odbywa się w każdą środę i kosztuje z kartą Gastein 45 euro (bez karty 48 euro).