17.06.2016 15:43

2 superkomputery uruchomione w Warszawie

W Warszawie uruchomiono oficjalnie 2 nowe superkomputery – Okeanos i Enigma. Posłużą one Centrum Technologii ICM UW, które będzie udostępniało moc obliczeniową dla potrzeb naukowych oraz komercyjnych.

2 superkomputery uruchomione w Warszawie
foto: kadr z wideo

Mimo, że oficjalny start miał miejsce 17 czerwca 2016 roku, komputery zdążyły już przysłużyć się badaczom oraz biznesowi. Okeanos, który dzięki mocy obliczeniowej 1 Petaflopsa ma służyć do wielkoskalowych obliczeń i modelowania, zdążył przejąć część zadań od swoich poprzedników. 

Moc superkomputerów ICM wykorzystywana jest m.in. do badań medycznych nad nowymi lekami, precyzyjnego prognozowania pogody, badań nad nowymi materiałami dla przemysłu, symulacji geofizycznych zmian w skorupie ziemskiej, a także optymalizacji transportu i logistyki. ICM współpracuje też z międzynarodową organizacją lotnictwa cywilnego ICAO, analizując i optymalizując siatkę połączeń lotniczych na całym świecie.

O roli szykowanej dla Okeanosa mówi prof. Marek Niezgódka, dyrektor ICM UW.

"

Jesteśmy świadkami nowej rewolucji przemysłowej, w której kluczową rolę w biznesie i gospodarce zaczynają odgrywać różnego rodzaju dane. Przewagi biznesowe budowane są dzięki umiejętności przetwarzania tych informacji i wykonania skomplikowanych obliczeń lub symulacji. Dlatego to miejsce ma być punktem, w którym nauka spotyka się z biznesem. "

Jak szybki jest Okeanos? Wydajność 1 Petaflopsa oznacza, że w ciągu sekundy wykonuje on miliard miliardów operacji. Nowoczesny komputer PC jest w stanie w tym samym czasie przeprowadzić 100 miliardów operacji – jest 10 000 razy wolniejszy od komputera, którym dysponuje ICM.

Na superkomputer noszący imię jednego z greckich tytanów składa się 1084 węzłów Cray XC40 – w każdym z nich znajdują się 2 procesory Intel Xeon 2,6 GHz (układ składa się z 12 rdzeni) oraz 128 GB pamięci RAM.

Mimo imponującej wydajności, Okeanos nie jest najszybszym komputerem w Polsce – to miano nosi krakowski Prometheus (2,4 Petaflopsa). Na drugim miejscu jest stacjonujący w Poznaniu superkomputer Orzeł (1,4 Petaflopsa).

foto: materiały prasowe

Enigma z kolei ma specjalizować się w analizach Big Data – dużych, wielowymiarowych zbiorów informacji. Jak chwali się Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego (ICM) Uniwersytetu Warszawskiego, jest to największa w Polsce (i znajdująca się w ścisłej europejskiej czołówce) instalacja tego typu.

O roli maszyny opowiada Maciej Remiszewski, zastępca dyrektora ICM UW ds. rozwoju i współpracy.

"

Analiza danych znajduje coraz więcej zastosowań także w naukach o społeczeństwie. Każdy człowiek generuje dziś olbrzymie ilości danych zostawiając różne tzw. „cyfrowe ślady” swoich aktywności. Te dane w połączeniu z potężną mocą obliczeniową superkomputerów mogą dać nam zupełnie nowe spojrzenie na wiele zjawisk i zachowań społecznych. A ich przewaga nad klasycznymi badaniami społecznymi polega na tym, że analizujemy realne zachowania społeczne, a nie deklaracje. "

Ten superkomputer może pochwalić się ponad 8 tysiącami rdzeni obliczeniowych w architekturze SPARC (Okeanos, tak jak komputery PC, korzysta ze standardu x86) i wyposażony jest w 8 petabajtów pamięci (1 petabajt to miliard gigabajtów).

Centrum Technologii ICM UW posiada także system bezpiecznego przechowywania i udostępniania danych Faros o sumarycznej pojemności ponad 20 petabajtów oraz zaawansowane laboratorium wizualizacji wielkoskalowej i renderingu. Kluczowym elementem tego miejsca jest ściana wideo o powierzchni 15 m² oraz serwery generujące na podstawie danych z obliczeń obraz w rozdzielczości 8K Ultra HD.

foto: materiały prasowe

Serwerownia została wyposażona w najnowocześniejsze istniejące na rynku systemy bezpieczeństwa, chłodzenia i zasilania. Szczególną uwagę zwrócono również na kwestie związane z ochroną środowiska. Aby zminimalizować zużycie energii elektrycznej, pomieszczenia części biurowej są ogrzewane ciepłem pochodzącym z pracujących w serwerowni komputerów.

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele