25.07.2017 14:21

85% zawodów z 2030 roku jeszcze nie powstała

Technologia się zmienia, a czasy razem z nią – chciałoby się rzecz, patrząc na przewidywania dotyczące przemian, jakie czekają świat w najbliższej dekadzie. Można je podsumować krótko – trzeba spodziewać się niespodziewanego.

85% zawodów z 2030 roku jeszcze nie powstała
foto: Edgarodriguezmunoz, CC BY-SA 4.0

Bill Gates, założyciel Microsoftu, został miliarderem, bo posiadał dar przewidywania przyszłości – potrafił zrozumieć nie tylko w jakim kierunku będzie rozwijała się technologia, lecz także co jej dostępność będzie oznaczała dla ludzkich zachowań.

Przerażającą trafność jego wizji można zobaczyć, gdy zajrzy się do wydanej jeszcze w 1999 roku książki „Biznes szybki j@k myśl” – w czasach, gdy stałe łącza do internetu były wciąż jeszcze droga nowością, a telefony komórkowe dopiero zaczynały trafiać do każdych rąk, Gates opisał jak z tych technologii będziemy korzystać w naszych czasach.

Z punktu widzenia przemian społecznych żyjemy w naprawdę ciekawych czasach – na naszych oczach rodzi się Sztuczna Inteligencja, która w przewidywalnej przyszłości może przekształcić się w Osobliwość – termin ten oznacza punkt w historii, w której dorobimy się Superinteligencji znacznie przekraczającej możliwości umysłowe ludzi, a postęp technologiczny i naukowy będzie tak szybki, że ludzie nie będą w stanie za nim nadążyć.

Sztuczna Inteligencja została okrzyknięta „ostatnim wynalazkiem ludzkości” – gdy powstanie program, który będzie mógł tworzyć jeszcze bardziej inteligentne maszyny, które z kolei opracują kolejną generację, nastąpić ma eksplozja inteligencji. Wielu naukowców i przedsiębiorców – na przykład Stephen Hawking i Elon Musk – obawiają się, że dla ludzkości może to oznaczać wyginięcie, jako że przestaniemy być najbardziej rozwiniętą formą życia (o ile można o nim mówić w przypadku SI) na Ziemi.

Części zjawisk, jakich można się spodziewać, widać już dziś. Uczelnie na przykład mają problem – w chwili, gdy studenci rozpoczynają na nich naukę, zawody w którym przyjdzie im pracować jeszcze nie istnieją. Znacznie utrudnia to dobór wiedzy, jaką należy im przekazać.

Dzięki raportowi przygotowanemu przez Institute for the Future wraz z Dellem możemy dowiedzieć się, jak zdaniem wizjonerów będą układać się stosunki człowiek – SI w 2030 roku. Można odetchnąć z ulgą – nie przewidziano scenariuszy katastroficznych rodem z „Terminatora” (aczkolwiek USA pracują nad zabójczymi robotami, które cele do eksterminacji mają znajdować na Facebooku), technologia ma służyć do poszerzania ludzkich możliwości.

Będzie to szczególnie przydatne podczas szukania pracy – konkluzja raportu jest taka, że nie wiemy jak będzie wyglądać zdecydowana większość rynku pracy w 2030 roku, jako że świat będzie potrzebował zupełnie innych zawodów.

Na szczęście dla nas, SI ma pomagać w rekrutacji – systemy będą w stanie przeczesać kandydatów z całego świata, żeby znaleźć osobę mające najlepsze kwalifikacje do objęcia danego stanowiska pracy. Albo nawet do wykonania pojedynczego zadania – swój czas będzie można sprzedawać przedsiębiorstwom z całego świata.

Tempo zmian będzie zdecydowanie wyższe, niż dziś, co będzie pociągało za sobą konieczność ustawicznego kształcenia się i zdobywania nowych umiejętności. Jak będzie to wyglądało w praktyce – trudno sobie wyobrazić, tym bardziej, że już dziś technologia zmienia świat w błyskawicznym tempie.

Jak wynika z raportu, ponad połowa przedsiębiorstw obawia się, że w ciągu tylko najbliższych 5 lat ich produkty lub usługi nie będą już potrzebne. Przełomów technologicznych obawiają się zwłaszcza producenci elektroniki – w tej branży postęp jest szczególnie szybki.

Sztuczna Inteligencja w postaci asystentów ma stać się dla ludzi partnerem – można to rozumieć na wiele sposobów, nie tylko jako deklarację o zrównaniu na poziomie możliwości prowadzenia rozmowy. Z raportu o przyszłości seksu wynika, że stworzone specjalnie z myślą o sprawianiu przyjemności maszyny będą lepsze w sztuce kochania niż jakikolwiek ludzki partner, zaś wprowadzenie zaawansowanej wirtualnej rzeczywistości będzie w stanie zapewnić doznania, o jakich dziś się nawet nie śniło – na przykład przenieść w ciało drugiej płci.

Z pełną treścią raportu IFTF można zapoznać się tutaj.

Czy wasze zawody przetrwają do 2030 roku?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: #Duperele