29.04.2019 14:06

Aplikacja zastąpi taksometry w taksówkach. Nowa ustawa o transporcie drogowym

Takiego rozstrzygnięcia wojny między taksówkarzami a Uberem ci pierwsi na pewno się nie spodziewali – z przyjętej przez Sejm nowelizacji ustawy o transporcie drogowym wynika, że wywyższany pod niebiosa taksometr zostanie zastąpiony aplikacją.

taksometr
foto: materiały prasowe

Taksówkarze sparaliżowali stolicę, domagając się natychmiastowego zbanowania Ubera. Przewoźnicy argumentowali, że mamy do czynienia z nieuczciwą konkurencją, która nie musi ponosić części kosztów działalności ani spełniać rygorystycznych wymogów stawianych przez taksówkarzami, przez co mogą oferować tańsze przejazdy, zabierając klientów taksówkom.

W ramach prowadzonej krucjaty w sieci pojawiło się nawet hasło stawiające używanie taksometrów wśród rodzinnych wartości, bez których nasza cywilizacja mogłaby nie przetrwać – ideę szybko podchwycili internauci, którzy bezlitośnie pokazali, co myślą o taksówkarzach i ich hasłach.

Protest taksówkarzy skończył się zwycięstwem – Sejm przyjął pod koniec kwietnia 2019 roku nowelizację ustawy o transporcie drogowym, która nakłada na kierowców Ubera obowiązek zdobycia licencji na przewóz osób. Jednocześnie jednak jeden z zapisów nowego prawa stanowi, że aplikacja mobilna będzie mogła zastąpić taksometr i kasę fiskalną (także w taksówkach), co zapewne przyprawiło protestujących ambiwalentne uczucia.

protest taksówkarzy
protest taksówkarzy
Przeczytaj także Protest taksówkarzy w Warszawie. „Nie zastępujcie aplikacją rodziny, przyjaciół i taksometru z kasą”

Aplikacja zamiast taksometru w taksówkach. Nowe prawo o transporcie drogowym

Przyjęte przez Sejm przepisy mają zacząć obowiązywać od 2020 roku. Znowelizowana ustawa nakłada między innymi obowiązek uzyskania licencji na przewóz osób nie tylko przez taksówkarzy, lecz także przez kierowców współpracującymi z pośrednikami, takimi jak Uber.

Uber i Bolt będą mogli z kolei lecąc wykonanie zamówionej w aplikacji usługi przewozowej tylko kierowcom, którzy taką licencje będą posiadać. Pośrednicy z kolei będą musieli wylegitymować się wpisem do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) albo przedstawić numer w rejestrze przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS).

Ma to zapewnić odprowadzanie podatków od świadczonych usług w Polsce – jednym z zarzutów stawianych Uberowi przez taksówkarzy było uciekanie od płacenia podatków w naszym kraju.

Zobacz także: >> Uber przestanie działać w Polsce? Porozumienie rządu z taksówkarzami <<

Nowa ustawa daje samorządom możliwość odstąpienia od wymogu przeprowadzania egzaminu z topografii miasta dla osób starających się o licencję taksówkową.

Czym wolicie jeździć?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele