26.03.2019 12:04

Apple Card - tytanowa karta kredytowa bez numeru, podpisu, ani kodu CVV

Na konferencji w marcu 2019 Tim Cook, oprócz serwisu serwisów Apple TV Plus, News Plus i Apple Arcade zaprezentował jeszcze jeden produkt - Apple Card.

apple card
foto: materiały prasowe/Apple

Plotki okazały się prawdą. Apple zaprezentowało własną kartę kredytową, stworzoną we współpracy z Goldman Sachs i Mastercard. Jest to kolejny produkt, który Apple zaprezentowało w ostatnich tygodniach po iPadach, nowych komputerach iMac, czy usługach, jak np. Apple Arcade. Kartę można przypisać do konta Apple Pay, i aplikować o nią bezpośrednio w aplikacji Wallet na iPhone. Od strony technicznej działa tak samo, jak każda inna karta dopisana do Apple Pay (ale też Google Pay na przykład) - czyli na zasadzie tokenów.

Apple Card zaprezentowana oficjalnie

Według Apple, ich rozwiązanie jest dużo bezpieczniejsze niż inne karty kredytowe. To za sprawą faktu, że sama karta przechowywana jest na iPhone, w bezpiecznym elemencie, a nie na serwerach Apple. Każda transakcja jest autoryzowana za pomocą Face ID lub Touch ID i generuje jednorazowy kod autoryzacyjny. Co za tym idzie, Apple nie wie co kupiliśmy, ile wydaliśmy, ani gdzie zrobiliśmy zakupy.

Apple-Card_iPhoneXS-Total-Balance_032519

Apple Card ma dać użytkownikom dostęp do rozbudowanej historii transakcji. Aby wiedzieć, gdzie zostały dokonane, aplikacja ma korzystać z uczenia maszynowego i Apple Maps. Zakupy są kategoryzowane, a ich podsumowania mogą być wysyłane co miesiąc lub co tydzień.

Jak większość kart kredytowych, również i Apple Card zapewnia bonusy od transakcji, czyli Daily Cash. Wynoszą one, odpowiednio - 2% od wartości zakupu przy korzystaniu z Apple Pay, 1% w przypadku skorzystania z karty fizycznej i 3% w przypadku zakupów w Apple Store. Bonus doliczany jest codziennie, może być też wysłany do znajomych przez aplikację Wiadomości.

Apple-Card_hand-iPhoneXS-payment_032519

Apple chwali się, że w związku z użytkowaniem Apple Card nie musimy ponosić żadnych opłat. Odnośnie odsetek - firma z Cupertino twierdzi, że są one jednymi z niższych w branży. Jak niskie, nie wiemy.

Apple Card jest też dostępna w formie fizycznej. Gigant z Doliny Krzemowej oferuje tytanową kartę, bez numeru, podpisu ani kodu CVV, przeznaczoną do płatności w miejsach, które nie obsługują Apple Pay.

Marcin Czajkowski