02.12.2019 12:42

Archeolodzy odnaleźli pod piramidą maskę sprzed 2000 lat. Coś wam przypomina?

Podejrzanie znajoma zielona maska została odkryta przez naukowców w Meksyku podczas badania okolic Piramidy Słońca. Została złożona w ukrytym skarbcu prawie 2000 lat temu. Nie podano, czy próbowali ją zakładać.

maska spod Piramidy Słońca
foto: materiały prasowe INAH

Nie ma chyba fanów filmów, który nie byłby urzeczony „Maską” z Jimem Carreyem. W swoim czasie obraz wyróżniał się niezwykłymi efektami specjalnymi, które co prawda zdążyły się już zestarzeć, ale zrobiły to w miarę godnie.

Internet zaczął podejrzewać, że w filmie było znacznie więcej rzeczywistości niż fikcji po odkryciu, jakiego dokonali meksykańscy naukowcy. Badając Piramidę Słońca znaleźli zieloną maskę, która według oficjalnych informacji została wykonana jako portret ważnej osoby.

Maska
Maska
Przeczytaj także "Maska" doczeka się po latach kontynuacji z Jimem Carreyem w roli głównej?

Obiekt wykonany jest z serpentynu i według relacji archeologów, jest „śliski w dotyku”. Zielona maska wiązana jest z brutalnym obrzędem, do którego doszło jeszcze przed rozpoczęciem budowy piramidy.

Zielona maska sprzed 2000 lat odnaleziona przez archeologów. Nie wiadomo, czy próbowali ją zakładać

Zdaniem archeologów serpentynowa maska została złożona w skarbcu podczas rytualnego mordu „w ramach ceremonii poświęcenia”, podczas którego starano się zyskać przychylność bogów do wznoszenia piramidy.

Naukowcy są zdania, że maska przedstawia twarz osoby z tamtych czasów, najprawdopodobniej władcy, który zlecił budowę.

Obok znaleziska znajdowały się trzy małe ludzkie figurki, w skarbcu zachowały się także kawałki obsydianu, ceramika oraz szczątki zwierząt.

Skarbiec został odnaleziony podczas eksplorowania tuneli wykopanych pod podstawą piramidy. W ciągu ostatnich kilku lat odnajdywano tam ludzkie szczątki oraz wyroby garncarskie.

Zobacz także: „Maska” z Jimem Carreyem miała być horrorem 

Przymierzylibyście taką maskę?

Tagi: Duperele