17.03.2016 14:26

Autonomiczne auta jako samochody-pułapki terrorystów?

Jeżdżące samodzielnie samochody mają stanowić przyszłość transportu i pracuje nad nimi praktycznie każdy koncern samochodowy. Jak się okazuje, możliwości autonomicznego dotarcia auta do celu wpadły w oko także terrorystom.

Autonomiczne auta jako samochody-pułapki terrorystów?
foto: kadr z wideo

Jak przekonuje specjalista ds. bezpieczeństwa z firmy F-Secure, zarejestrowano „poważne dowody” na szukanie przez ISIS odpowiedniego sposobu wykorzystania autonomicznych pojazdów jako samochodów–pułapek.

Terroryści pomyśleli nawet o podgrzewanych kukłach sadzanych na miejscu kierowcy – w ten sposób samochody nie wzbudzałyby natychmiastowych podejrzeń nawet podczas obserwacji w podczerwieni.

Nagranie pokazuje samochód zdalnie sterowany, jednak już w najbliższej przyszłości oferowane w normalnej sprzedaży auta mogą dysponować rozwiązaniami pozwalającymi na autonomiczną jazdę. Zamiast poszukiwać osoby do przeprowadzenia samobójczego ataku, terroryści będą mogli zakupić autonomiczne auto i wysłać je na morderczą misję.

Wykorzystanie samodzielnie jeżdżących cywilnych samochodów do dostarczania w wyznaczone miejsce materiałów wybuchowych wygląda jak idea, która miałaby szansę zostać przyjęta w ogłoszonym przez agencję DARPA konkursie Improv. Amerykanie zachęcają do dzielenia się pomysłami na improwizowaną z dostępnych w sprzedaży urządzeń broń, obiecując nagrody dochodzące do 40 000 dolarów.

To nie pierwszy raz, gdy pojawiają się alarmy dotyczące używania przez terrorystów nowych technologii do swoich celów. W Syrii Facebook był wykorzystywany jako targowisko broni – dżihadyści mogli się zaopatrzyć nawet w wyrzutnie pocisków przeciwpancernych.

Czy autonomicznych samochodów trzeba się już bać?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele