11.10.2018 14:53

Awaria rosyjskiej rakiety wynoszących załogę na ISS – doszło do awaryjnego lądowania z kosmosu

Dramatyczne chwile przeżyli Aleksiej Owczynin i Tyler Hague - podczas  startu rakiety Sojuz wynoszącej kapsułę z pasażerami do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej po odłączeniu pierwszego stopnia, na wysokości około 90 km, doszło do awarii. Kapsuła Sojuz wróciła na Ziemię po trajektorii balistycznej.

Sojuz MS-10
foto: kadr z wideo

Po zakończeniu programu promu kosmicznego USA nie dysponują możliwością samodzielnego wynoszenia astronautów w kosmos – korzystają z usług Rosji, która oferuje sprawdzone i (zazwyczaj) niezawodne kapsuły Sojuz wraz z nazywanymi tak samo rakietami nośnymi.

11 października 2018 doszło do startu misji Sojuz MS-10, mającej dostarczyć na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej dwóch nowych członków załogi – kosmonauty Aleksieja Owczynina i astronauty Tylera Hague.

Start przebiegał prawidłowo aż do chwili odłączenia pierwszego stopnia rakiety – pasażerowie zgłosili do stacji kontroli, że silnik drugiego członu się nie uruchomił, a oni sami przebywają w stanie nieważkości. Pojazd zaczął też koziołkować.

Awaryjne lądowanie Sojuza MS-10 wprost z kosmosu

Misję musiano więc przerwać – kapsuła Sojuz została skierowana po trajektorii balistycznej z powrotem na Ziemię. Oznacza to, że siłą rozpędu wznosiła się jeszcze wyżej, nie mając jednak odpowiednio dużej prędkości do utrzymania orbity po osiągnięciu najwyższego wzniesienia natychmiast zaczęła opadać.

Ponowne wejście w atmosferę w takim przypadku jest bardzo niebezpieczne – na pasażerów Sojuza działały przeciążenia sięgające nawet 7-8 g, wyższe niż podczas planowanego powrotu z orbity.

Jak się okazało, niedoszłym członkom załogi ISS nic poważnego się nie stało – kapsuła Sojuz wylądowała bezpiecznie w okolicach miasta Żezkazgan, około 400 km od kosmodromu Bajkonur, z którego startował Sojuz. Tak wyglądali pasażerowie kapsuły po przetransportowaniu w bezpieczne miejsce.

sojuz_ms-10_03

Rosja powołała już komisję do zbadania wypadku – do czasu wyjaśnienia przyczyny awarii wszystkie starty Sojuza zostaną zawieszone. Wydarzenie nie zagraża funkcjonowaniu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej – loty zaopatrzeniowe może wykonywać między innymi SpaceX Elona Muska, który jednak nie ma jeszcze certyfikacji NASA na wynoszenie w kosmos pasażerów. Według szacunków, osobowa wersja kapsuły Dragon wraz z dopuszczoną do lotów z ludźmi wersją rakiety Falcon 9 będzie gotowa w 2019 lub 2020 roku.

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele