07.11.2017 17:50

Będzie likwidacja zmiany czasu w Polsce? Rząd zadecydował

Na początku października 2017 pojawiło się światełko w tunelu dla tych, którzy nie widzą żadnego sensu w przestawianiu zegarków co pół roku. Jednak wielu może poczuć się rozczarowanych decyzją rządu. 

Będzie likwidacja zmiany czasu w Polsce? Rząd zadecydował
foto: Pixabay.com

Jak podaje gazetaprawna.pl Rada Ministrów po zapoznaniu się z propozycją uznała, że zlikwidowanie czasu zimowego w Polsce stoi w sprzeczności z unijna dyrektywą 2000/84/WE. Określa ona zasady, na jakich wprowadza się czas letni. Według rządu nie ma możliwości wprowadzenia zmian bez wcześniejszej zmiany przepisów obowiązujących w UE, w związku z tym projekt Polskiego Stronnictwa Ludowego otrzymał negatywną opinię.

Warto jednak podkreślić, że wśród państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego znajduje się Islandia, w której nie dokonuje się zmiany czasu. Kraj ten jest jednak wyraźnie wyłączony z tego obowiązku w unijnych przepisach.

Premier Beata Szydło ogłosiła, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych przy współpracy z Ministerstwem Rozwoju zwróci się w tej sprawie o konsultacje do Komisji Europejskiej.

Projekt zakładał, że po raz ostatni zmienimy czas w Polsce 25 marca 2018, zaś nie będziemy musieli tego robić od 1 października 2018. Czas letni miałby obowiązywać przez cały rok.

Czy likwidacja zmiany czasu to dobry pomysł?