26.07.2017 10:07

Całe życie w kłamstwie - tęcza nie wygląda tak, jak myślicie

Jak wygląda tęcza? Odpowiedź jest prosta - to łuk widoczny na niebie. Jeśli tak myślicie, to się mylicie, co udowodni Wam ten krótki film.

Całe życie w kłamstwie - tęcza nie wygląda tak, jak myślicie

Nawet Wikipedia opisując tęczę mija się z prawdą - definicja zawarta w popularnej encyklopedii wygląda następująco:

"

Tęcza – zjawisko optyczne i meteorologiczne, występujące w postaci charakterystycznego wielobarwnego łuku, widocznego, gdy Słońce lub Księżyc oświetla krople wody w atmosferze ziemskiej. "

Jest to tylko częściowa prawda - tęczę widzimy jako łuk, gdyż znajdujemy się na powierzchni Ziemi i prawdziwa naturę zjawiska ginie nam za horyzontem. Jest na to sposób – wystarczy unieść się wysoko nad powierzchnię.

Prawdziwe oblicze tęczy można poznać obserwując ją z samolotu bądź też – jak uwieczniono na poniższym filmie – pracując na wysokości. Nagranie zostało wykonane przez operatora dźwigu powstającego w Rosji drapacza chmur Lakhta Center – docelowo ma on mieć 462 metry wysokości:

Na nagraniu widać nie jeden, nie dwa, lecz aż trzy sekrety dotyczące tęczy. Po pierwsze – ma ona kształt pierścienia, gdyż promienie światła załamują się w kroplach wody symetrycznie.

Po drugie – wprawne oko dostrzeże, że tak naprawdę widzimy dwie tęcze. Zazwyczaj da się zaobserwować tylko tę wewnętrzną , jaśniejszą, na nagraniu bardzo dobrze widać także drugi, wtórny krąg. Jeśli ma się dużo szczęścia, można także czasem zaobserwować trzeć krąg tęczy.

Obszar wewnątrz pierwszej tęczy wydaje się jaśniejszy, niż ten pomiędzy pierwotnym a wtórny zjawiskiem (przestrzeń między nimi to pas Aleksandra), gdyż załamanie światła sprawia, że tam jest go po prostu kierowanego więcej.

Po trzecie zaś – tęcza wcale nie ma 7 kolorów. Tak naprawdę dostrzec można tylko 6 (czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski i fioletowy). Indygo, wymieniane jako siódmy kolor występujący w tęczy, został dodany do spisu przez Izaaka Newtona, który po prostu uważał, że „siódemka” jest doskonalszą i bliższą Bogu liczbą, niż „szóstka”.

I jeszcze jedna ciekawostka – każdy widzi swoją własną tęczę, z centrum znajdującym się w miejscu, gdzie akurat się przebywa. Niezależnie od tego, jak i gdzie się przemieścimy – kąt, pod jakimi występują poszczególne pierścienie tęczy pozostaje zawsze taki sam.

Ile kolorów ma tęcza?

Michał Tomaszkiewicz