09.03.2018 15:30

Chińska stacja kosmiczna spadając z orbity celuje w Nowy York

Chińska stacja kosmiczna Tiangong-1 jest coraz bliższa niekontrolowanego spadku z orbity. Europejska Agencja Kosmiczna opublikowała zaktualizowane przewidywania, w co może trafić – mieszkańcy Nowego Yorku już szykują bunkry i czekają na katastrofę znaną z filmów.

Tiangong-1 może spaść na Nowy York
foto: kadr z wideo

Tiangong-1 to pierwsza wyniesiona przez Chiny konstrukcja, która została umieszczona na trwałej orbicie. Trwała nie znaczy jednak wieczna – chińska agencja kosmiczna straciła kontrolę nad stacją, która od roku sukcesywnie zbliża się do powierzchni Ziemi.

Na początku marca 2018 roku Tiangong-1 unosi się na wysokości około 230 kilometrów. Oznacza to, że prędkość wytracana jest coraz intensywnie wskutek interakcji z ziemską atmosferą, która co prawda jest mocno rozrzedzona (umowna granica między atmosferą a kosmosem to wysokość 100 km), ale ma bardzo widoczny wpływ na orbitujące obiekty.

Na takiej wysokości ziemska atmosfera jest bardzo niejednorodna, przez co w niektórych (zmiennych) rejonach stacja jest wyhamowywana bardziej, a w niektórych mniej. Bardzo utrudnia to wyliczenie trajektorii Tiangong-1, a nawet dokładnej daty deorbitacji – z najnowszych danych ESA wynika, że ma się to stać między 29 marca 2018 a 9 kwietnia 2018.

Europejskiej Agencji Kosmicznej udało się także zawęzić obszar, w który może trafić ważąca 8,5 tony chińska stacja. Wygląda na to, że filmy katastroficzne mogą niedługo stać się dokumentalnymi – największe prawdopodobieństwo przypisano szerokości geograficznej, na której leży Nowy York.

Tiangong-1 – gdzie spadnie chińska stacja?

Naukowcy ESA wyliczyli, że Tiangong-1 spadnie na Ziemię pomiędzy 43 stopniem szerokości geograficznej północnej oraz 43 stopniem szerokości geograficznej południowej, przy czym najbardziej prawdopodobne są obszary wysunięte najbardziej na północ lub południe (pokazuje to wykres po prawej stronie). Nowy York leży na równoleżniku 40 stopni.

foto: ESA, CC BY-SA IGO 3.0

Naukowcy są zdania, że ani nowojorczycy, ani mieszkańcy innych rejonów, w której może potencjalnie trafić chińska stacja, nie mają powodów do obaw. Tiangong-1 najprawdopodobniej całkowicie spali się podczas wersją w atmosferę. W Polsce jesteśmy całkowicie bezpieczni.

Gdzie spadnie Tiangong-1?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele