03.01.2019 10:19

Chiński lądownik Chang’e 4 wylądował na niewidocznej stronie Księżyca. Zasadzi ziemniaki

Chiński program kosmiczny zapuścił się tam, gdzie ludzki wzrok nie sięga – na niewidoczną z naszej planety stronę Księżyca, która znamy tylko i wyłącznie ze zdjęć wykonanych przez sondy i członków wypraw misji Apollo. Lądownik Chang’e 4 dostarczył na srebrny glob łazik, którym chińscy naukowcy będą zwiedzać nieznane ludzkości tereny.

Chiński lądownik Chang’e 4 wylądował na niewidocznej stronie Księżyca. Zasadzi ziemniaki
foto: kadr z wideo

Chińczycy coraz śmielej poczynają sobie w kosmosie, za cel eksploracji przyjmując opuszczony i zapomniany od ponad 40 lat Księżyc. Sonda Chang’e 3 była pierwszym obiektem, który wylądował w kontrolowany sposób (w międzyczasie naukowcy robili jedną z sond, żeby zbadać skład chemiczny wyrzuconych z powierzchni materiałów) – 37 lat wcześniej jako ostatni zrobili to radzieccy uczeni misją Łuna 24.

Wyznaczonym miejscem lądowania stał się krater Von Karmana – jednym z największych i najstarszych na Księżycu, liczącym sobie 180 km średnicy. Naukowcy szacują wiek terenu, na którym się znajduje, Basenu Bieguna Południowego – Aitken, na około 3,9 mld lat.

Jak do tej pory wszystkie ekspedycje na Księżyc – zarówno załogowe, jak i robotyczne – koncentrowały się na obszarze naszego naturalnego satelity, który widać z Ziemi. Chang’e 4 jest pierwszym ludzkim obiektem, który znalazł się na niewidocznej stronie Księżyca (zwanej  czasem „czarną”, chociaż światło dociera także i do tych obszarów Srebrnego Globu).

Chang’e 4 – pierwsze zdjęcia z niewidocznej strony Księżyca

Chińska Agencja Kosmiczna pochwaliła się już pierwszym zdjęciem wykonanym przez łazika Chang’e 4:

Chińczycy postawili przed lądownikiem i łazikiem Chang’e 4 ambitne zadania – jedno z nich to próba stworzenia działającego ekosystemu. Na pokładzie pojazdu znajdują się nasiona ziemniaka, jaja jedwabnika oraz nasiona rzodkiewnika – naukowcy sprawdzą, czy życie będzie w stanie funkcjonować w księżycowych warunkach. Eksperyment będzie się oczywiście odbywał w zamkniętym hermetycznie, przezroczystym pojemniku - rośliny będą w stanie dokonywać fotosyntezy i produkować tlen, a jedwabniki pożywią się florą i dostarczą dwutlenek węgla.

Misja jest wyposażona w urządzenia do chemicznej analizy zebranych próbek, urządzenie Low Frequency Spectrometer do pomiarów rozbłysków słonecznych i Lunar Lander Neutrons and Dosimetry, czyli dozymetr neutronowy. Lądownik wzbił też podczas lądowania obłok pyłu, którego skład ma zostać dokładnie przeanalizowany.

Wokół Księżyca orbituje satelita komunikacyjny Queqiao, którego zadaniem jest zapewnienie łączności pomiędzy Ziemią i niewidoczną stroną Księżyca.

Według zapowiedzi w czwartej dekadzie XXI wieku Chińczycy chcą wysłać na Srebrny Glob misję załogową.

Co jest nie tak z wizualizacją łazika na grafice tytułowej?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele