03.12.2019 11:19

Co się stanie, gdy spróbujesz skopiować pieniądze na drukarce? [WIDEO]

Pieniędzy w portfelu nigdy zbyt wiele, a dzisiejsze drukarki oferują tak wysoką jakość wydruków, że od czasu do czasu w głowach domorosłych królów świata przestępczego rodzi się pomysł na wyręczenie Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych i wypuszczenie własnej serii banknotów. Co się stanie, gdy spróbuje się to zrobić?

pieniądze
foto: materiały prasowe Pixabay

Państwo bardzo bezwzględnie egzekwuje prawo wyłączności do emitowania waluty. Za fałszowanie pieniędzy prawo przewiduje karę równie surową (a czasem nawet bardziej), niż za morderstwo.

Przekonali się o tym nastolatkowie, którzy postanowili polepszyć nieco swoją stopę życia, drukując na domowym sprzęcie i wprowadzając do obiegu fałszywe banknoty. Policja szybko ich złapała o poinformowała o perspektywie spędzenia w więzieniu nawet 20 lat.

fałszywe pieniądze
fałszywe pieniądze
Przeczytaj także 18-latkowie z Wałbrzycha wydrukowali sobie pieniądze i poszli na zakupy. Grozi im 25 lat więzienia [WIDEO]

Takie fałszerstwo łatwo było rozpoznać, gdyż domowe drukarki nie mogą równać się pod względem jakości z profesjonalnymi, kosztującymi grube tysiące złotych kombajnami biurowymi, łączącymi funkcje drukarki ze skanerem i kopiarką. Wydrukowany na takim sprzęcie banknot na pierwszy rzut oka powinien być nie do odróżnienia od oryginału.

Co się stanie, gdy spróbujemy wydrukować lub skopiować pieniądze na profesjonalnej drukarce?

Odpowiedź na to pytanie można zobaczyć na filmie, jakie zamieścił w internecie śmiałek podejmujący się próby skopiowania pieniędzy.

Metoda prób i błędów zbadał, dlaczego drukarka reaguje w taki a nie inny sposób. Takiego finału chyba się jednak nie spodziewał…

Znaki, które zakrył podczas udanej próby skopiowania banknotu znane są jako EURion. Są one wykrywane przez oprogramowanie drukarki, które blokuje wykonanie polecenia. Od 2014 roku to zabezpieczenie obecne jest na polskich banknotach.

Zobacz także: Polski banknot o nominale 0 euro trafi do obiegu. Może być warty fortunę 

Będziecie przysyłać nam paczki?

Tagi: Duperele