25.02.2016 14:45

Coca-Cola pakuje się w wirtualną rzeczywistość

Coca-Cola zaprojektowała dla swoich napojów opakowania, które można złożyć w zestawy Virtual Reality zgodne z Google Cardboard.

Coca-Cola pakuje się w wirtualną rzeczywistość
foto: kadr z wideo

Producent napojów wpadł na kilka pomysłów, jak można przetransformować opakowania po puszkach i butelkach Coca-Coli w gogle Virtual Reality. Część z nich zakłada konieczność skompletowania i odpowiedniego złożenia fragmentów kartonu, ale pojawił się też sposób pozwalający na otrzymanie zestawu jednym prostym ruchem ręki.

Tekturowe gogle są zgodne z Google Carboard – do ich wnętrza wsuwa się telefon pracujący pod kontrolą Androida. Odpowiednie oprogramowanie wyświetla inny obraz dla każdego oka, dając złudzenie przebywania w wirtualnej, trójwymiarowej przestrzeni.

Specyfikacje techniczne zestawów zostały udostępnione przez Google wszystkim chętnym – entuzjaści mogą wykonać je w domu (aczkolwiek wymaga to pewnej dozy umiejętności technicznych), bądź też zakupić za 25 dolarów. Pojawiają się także projekty tworzone przez przedsiębiorstwa, zarówno wykorzystujące karton, jak i solidniejsze materiały.

Google chwaliło się, że zestawy Cardboard kupiło już 5 mln użytkowników. Jeśli Coca-Cola zdecyduje się na wprowadzenie odpowiednich zmian do produkowanych przez siebie opakowań, może to oznaczać prawdziwą rewolucję – rynek wchłania setki milionów napojów w ciągu roku, potencjalnie więc do użytkowników mogłyby trafić dziesiątki milionów gotowych do złożenia zestawów.

W połowie 2015 roku Coca-Cola eksperymentowała z goglami VR do samodzielnego montażu, dodając je do Fanty. Użytkownicy mogli wybrać się na przejażdżkę przygotowanym na tę okazję wirtualnym rollercoasterem – w 2016 roku akcja ma być powtórzona.

Kartonowe gogle Coca-Coli nie wyglądają na szczególnie solidne i zapewne wystarczałyby tylko na kilka sesji – jednak skala ich dostępności sprawiłaby, że nie byłoby to problemem.

Producent napojów nie był pierwszy z pomysłem wykorzystania opakowania produktu jako zestawu wirtualnej rzeczywistości. Zaprezentowany w lutym 2016 roku smartfon Alcatel Idol 4S sprzedawany jest w pudełku będącym goglami Virtual Reality zgodnymi z Google Cardboard.

Myślicie, że udałoby się opracować zestawy VR składane z czteropaków?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele