18.03.2016 17:37

DRU – autonomiczny robot dowożący pizzę

To prawda, co mówią o robotach – w przyszłości zabiorą ludziom pracę. W Australii trwa właśnie zamach na stanowiska roznosicieli pizzy, dokonywany przez robota DRU.

DRU – autonomiczny robot dowożący pizzę
foto: kadr z wideo

DRU - Domino's Robotic Unit – powstał dzięki współpracy pomiędzy siecią pizzerii i australijskim producentem autonomicznych robotów dla wojska, Marathon Targets. Doświadczenie zdobyte w wykonywaniu militarnych misji zostało użyte w bardziej pokojowych celach.

Pierwsza dostawa, przeprowadzona w trybie autonomicznych, ale pod silnym nadzorem towarzyszących DRU ludzi, odbyła się 8 marca 2016. Roboty będą przekazywane pizzeriom Domino’s działającym w tym mieście w ciągu 6 miesięcy, program wdrożeniowy ma potrwać dwa lata.

Podobnie jak jeżdżące samodzielnie samochody, DRU orientuje się w przestrzeni dzięki połączeniu danych GPS z informacjami zdobywanymi dzięki Lidarowi – laserowego odpowiednika radaru. Robot jest wyposażony w elektryczny silnik, komplet oświetlenia oraz komorę transportową mogącą jednocześnie podgrzewać pizzę oraz chłodzić napoje.

DRU w obecnej wersji – prace nad zwiększeniem możliwości robota ciągle trwają – potrafi dotrzeć samodzielnie pod wskazany adres… i to właściwie tyle. Aby odebrać pizzę klient musi wpisać otrzymany na telefon kod – po pomyślnej autoryzacji z opływowego korpusu robota wysuwa się schowek na zamówienie.

Początkowo DRU ma odbierać pracę dostawcom tylko w Australii, jednak Domino’s już zapowiada chęć przeprowadzenia robotycznej rewolucji także w innych krajach, wspominając o prowadzeniu rozmów z partnerami z całego świata.

Osiągi DRU nie zostały podane – nie wiadomo więc jeszcze, czy jest szybszy od ludzkich dostarczycieli i co przyjmuje w ramach napiwku za sprawne dowiezienie pizzy.

Chcielibyście, żeby robot dowoził Wam pizzę?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele