30.03.2019 11:42

Dlaczego 30 marca 2019 roku na godzinę zgasły światła? Wyjaśniamy Godzinę dla Ziemi

W sobotę 30 marca 2019 roku o godzinie 20:30 czasu polskiego w wielu budynkach na całym świecie zgasło światło? Czym zostało to spowodowane? Czy była to międzynarodowa awaria?

Dlaczego 30 marca 2019 roku na godzinę zgasły światła? Wyjaśniamy Godzinę dla Ziemi
foto: shutterstock.com

Już w sobotę 30 marca 2019 roku w wielu miastach w Polsce (m.in. w Warszawie, Łodzi, Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie, Radomiu, Szczecinie, a także Świdnicy) zgasną światła. O godzinie 20:30 rozpocznie się bowiem międzynarodowa inicjatywa zwana "Godziną dla Ziemi", która ma na celu przypomnienie ludziom, iż nadużywanie energii elektrycznej doprowadza do powolnego rozkładu naszej planety. Symbolem tej akcji jest właśnie wspomniane zgaszenie świateł.

Dlaczego gasimy światła 30 marca 2019 roku?

Inicjatywa została zapoczątkowana przez organizację WWF, która zajmuje się opieką i konserwacją przyrody na całym świecie. Wytwarzanie prądu w ogromnych ilościach jest szkodliwe dla środowiska, w związku z czym WWF postanowiło przygotować "Godzinę dla Ziemi", w której zachęcają świat do wyłączenia niepotrzebnych świateł. W inicjatywie bierze udział nie tylko mnóstwo domostw na całym globie, ale również wiele firm i biur - wśród nich również i Antyradio.pl. 

Zmiana czasu ostatni raz
Zmiana czasu ostatni raz
Przeczytaj także Zmiana czasu 2019: Czy po raz ostatni zmienimy czas na zegarkach?

Inicjatywa jest również poważnie traktowana przez wiele instytucji narodowych - w Polsce większość ministerstw zgasi światła o 20:30. Podobnie postąpią również niektóre muzea (w tym Narodowe w Warszawie), ale na zgaszenie świateł zgodzili się również zarządcy Stadionu Narodowego w Warszawie. Łącznie zgasną one w ponad 90 miastach na terenie całej Polski. Widzimy więc, że jest to ogólnopolska akcja mająca na celu przypomnienie światu, że niepotrzebne używanie prądu doprowadzi świat do wyniszczenia środowiska. 

Godzina dla Ziemi - co to?

W 2019 roku w Polsce "Godzina dla Ziemi" jest promowana hasłem #nieniszczedomu. Inicjatywa została rozpoczęta w 2007 roku na terenie Sydney w Australii. Wówczas wzięło w niej udział ponad 2 miliony osób. Tegoroczna akcja będzie zatem 13. "Godziną dla Ziemi" zorganizowaną przez World Wide Fund for Nature. W tym roku akcja ruszy w sobotę 30 marca 2019 roku o 20:30 i potrwa do 21:30. Nie zdziwcie się zatem, jeżeli w waszym mieście stanie się wówczas dużo ciemniej, niż zwykle - oznacza to, że mieszkańcy zgasili światło ze względu na "Godzinę dla Ziemi". 

Zgasicie światła?

Tagi: Duperele