09.10.2018 14:15

Do kliniki psychiatrycznej trafiła pierwsza osoba cierpiąca na uzależnienie od Netfliksa

W Indiach pojawił się pierwszy przypadek klinicznego uzależnienia od Netfliksa - takie informacje możemy wyczytać na stronie portalu The Hindu.

Netflix
foto: materiały prasowe

Zapewne wielu z czytelników Antyradia.pl ma na koncie kilkanaście, kilkadziesiąt, a może nawet i kilkaset godzin spędzonych z Netfliksem. I właściwie to trudno się dziwić - w końcu większość ich oryginalnych seriali to całkiem dobre produkcje, które warto obejrzeć. A nawet jeżeli nie przepadacie za autorskimi tworami platformy, to zawsze można nadgonić seriale i filmy stworzone przez innych. A tych Netflix też ma mnóstwo.

Jak mówi jednak stare porzekadło - co za dużo, to niezdrowo. Idealnym przykładem jest przypadek 26-letniego mężczyzny z Indii, który trafił niedawno do kliniki zajmującej się uzależnieniami. Powodem jego wizyty w placówce było fizyczne i psychologiczne uzależnienie od Netfliksa. Anonimowy pacjent przyznał, że od 6 miesięcy spędzał z serwisem streamingowym kilkanaście godzin dziennie, a jego zachowanie spowodowało problemy ze wzrokiem, zmęczenie oraz nieregularny cykl snu.

Nowa choroba - uzależnienie od Netfliksa?

Dr. Manoj Kumar Sharma, szef oddziału kliniki, który odpowiedzialny jest za pomoc ludziom uzależnionym od technologii, przyznał, że jego pacjent używał Netfliksa jako formy ucieczki od rzeczywistości, a oglądanie seriali i filmów pomagało mu w zapomnieniu o problemach w rzeczywistości:

"

Kiedy tylko rodzina zmuszała go do tego, żeby w końcu znaleźć pracę albo widział jak jego przyjaciołom się wiedzie dobrze, pacjent oddawał się oglądaniu Netfliksa. Dla niego to była ucieczka - nie dość, że nie musiał myśleć o problemach w rzeczywistości, to jeszcze do tego czerpał z nich przyjemność. "

Doktor Sharma ma jedną poradę dla osób, które boją się, że popadną w ten sam nałóg - starać się nie używać Netfliksa (czy innej platformy streamingowej) jako mechanizmu radzenia sobie. Cóż, wydaje się, że taka porada znajdzie również zastosowanie w przypadku innych popularnych rzeczy stosowanych jako „mechanizm radzenia sobie”, takich jak alkohol czy narkotyki.

Według badań przeprowadzonych przez analityków ze stacji CNBC, przeciętny użytkownik Netfliksa spędza z platformą około 50 minut dziennie. Na szczęście coraz więcej usługodawców stara się pomóc użytkownikom w utrzymywaniu w ryzach potencjalnego uzależnienia - niedawno Youtube wprowadził licznik czasu, który pozwala monitorować, ile czasu spędzamy na platformie, a także przypomina nam o tym, żeby zrobić sobie przerwę od oglądania. 

Kamil Kacperski
Tagi: Duperele Netflix