02.08.2016 19:06

Dzięki Kickstarterowi powstalo 300 000 miejsc pracy

Anglojęzyczna crowdfundingowa strona internetowa – na której prowadzone są zbiórki w celu sfinansowania różnorodnych projektów – przyczyniła się do powstania wielu miejsc pracy.

Dzięki Kickstarterowi powstalo 300 000 miejsc pracy
foto: screenshot z kickstarter.com

Na działalności Kickstartera skorzystało 8 800 firm na całym świecie. Utworzonych zostało 29 600 miejsc pracy na pełen etat oraz 283 000 niepełnoetatowych. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez profesora Ethana Mollicka z Uniwersytetu w Pensylwanii.

Naukowiec bacznie przyglądał się działalności firmy crowdfundingowej przez wiele lat, analizując przebieg 61 654 udanych projektów z lat 2009-2015. Z jego obliczeń wynika, że za sprawą Kickstartera wygenerowano oszałamiającą kwotę 5,3 miliarda dolarów dla twórców i społeczności.

Zdaniem Mollicka aż 37% respondentów potwierdziło, że podejmowane projekty pozwoliły im na rozwój zawodowy. Z kolei 21% osób zaczęło zarabiać więcej pieniędzy w wyniku zaangażowania się w udaną kampanię.

Niektórzy twórcy filmów, muzycy, autorzy i osoby odpowiedzialne za opracowanie gier komputerowych podkreślali, że dzięki publicznym projektom udało im się z powodzeniem przeprowadzić dystrybucję. O ile te wszystkie liczby same w sobie robią wrażenie, warto również zanotować fakt, iż Kickstarter pozwolił na zebranie ogromnej liczby danych. Przy czym firma zaznacza, że nie miała wpływu na analizy profesora.

Ethan Mollick zwrócił uwagę na to, że dzięki Kickstarterowi powstał Oculus Rift i Pebble Technology. Ten pierwszy został przejęty przez Facebooka. Jednocześnie naukowiec przestrzega ludzi ze świetnymi pomysłami – powinni oni być świadomi tego, że ta strona internetowa nie jest magicznym przepisem na sukces. Ze statystyk bowiem wynika, że sfinansowanych zostało więcej nieudanych projektów niż tych, które zakończyły się powodzeniem.

Co więcej, spośród 109 662 firm „chełpiących się” sukcesami, 10% z nich nie dostarczyło sponsorom obiecanych dóbr.

Zdaniem twórców Kickstartera, strona została stworzona z myślą o niesieniu pomocy wszystkim osobom chcącym wdrożyć w życie kreatywne pomysły. Powstała 28 kwietnia 2009 roku.

Tagi: #Duperele