12.01.2018 16:22

Dzień Wikipedii: Najdziwniejsze i najzabawniejsze hasła z polskojęzycznej wersji

15 stycznia Wikipedia obchodzi urodziny. To dobra okazja, by dowiedzieć się, czym jest wentylator śmierci, jak wyleczyć seksualny nieżyt nosa i czy można umrzeć ze śmiechu.

Dzień Wikipedii: Najdziwniejsze i najzabawniejsze hasła z polskojęzycznej wersji
foto: Value Stock Images/EAST NEWS

W dawnych czasach często zdarzało się, że młodzi ludzie zawdzięczali swoje wykształcenie zamożnym krewnym. Dziś niewiele się zmieniło – trudno sobie wyobrazić edukację milenialsów bez pomocy pewnej bogatej cioci. Bogatej w wiedzę Cioci Wiki.

Chyba nie ma na świecie internauty, który nigdy nie zetknąłby się z Wikipedią. To największa na świecie internetowa encyklopedia, oparta o zasadę otwartej treści. Oznacza to, że jej zawartość tworzona jest przez użytkowników. Każdy może stworzyć własne hasło i edytować istniejące, ale nad rzetelnością treści czuwają „wikipedyści”, wśród których nie brakuje autentycznych ekspertów z różnych dziedzin.

Wikipedia wystartowała 15 stycznia 2001, oczywiście w wersji anglojęzycznej. Od 2003 roku czuwa nad nią organizacja non-profit Wikimedia Foundation. W tej chwili na Wikipedię składa się 40 milionów artykułów i 299 wersji językowych, w tym wersje w językach martwych i sztucznych. Tylko kilka miesięcy po uruchomieniu anglojęzycznej Wiki, 26 września 2001 powstała edycja polska.

W zasobach polskojęzycznej Wikipedii znajduje się 1 259 516 haseł. Można na niej znaleźć artykuły na niemal każdy temat – nie brakuje wśród nich haseł niezwykłych, dziwnych, zabawnych, szokujących, przerażających, czy wręcz obrzydliwych. Wybraliśmy dla Was najciekawsze. Oto the best of polska Wikipedia z okazji Dnia Wikipedii!

30. Wentylator śmierci

Brzmi jak tytuł horroru klasy B? A jednak Koreańczycy wierzą w istnienie takiej morderczej machiny. Już nigdy nie zostawicie włączonego na moc wentylatora…

"

Śmierć wentylatorowa (ang. fan death, kor. 선풍기 사망설) – powszechne, błędne przekonanie panujące w Korei Południowej. Według mieszkańców tego kraju wentylator elektryczny pozostawiony na noc w zamkniętym pomieszczeniu może powodować śmierć osób śpiących wewnątrz[1][2]. Wentylatory elektryczne sprzedawane w Korei Południowej są wyposażone w wyłącznik czasowy. "

29. Teraz cię mam, ty sukinsynu

Typowe zdanie, padające w typowej rozmowie rodzica z dzieckiem.

"

Teraz cię mam, ty sukinsynu (TCMTS, ang. NIGYSOB Now I Gotcha, You S.O.B, Now I've Got You Son of a Bitch) to jedna z podstawowych gier międzyludzkich omawianych w analizie transakcyjnej (szkoła psychologii). Na poziomie społecznym są to racjonalnie prowadzone rozmowy, między dwoma lub więcej Dorosłymi, natomiast na poziomie psychologicznym są to transakcje między Rodzicem, odreagowującym własne frustracje poprzez atak na Dziecko, któremu przydarzyło się złamać normę zachowania. Teza w tego typu grze z punktu widzenia agensa brzmi: Teraz cię mam, ty sukinsynu. "

28. Jebadełko

To taki dynks, który bardzo przydaje się alpinistom.

"

Jebadełko (zwane także ekstraktorem lub kluczem do kostek) – urządzenie służące głównie do wyjmowania kostek i innych metalowych elementów sprzętu wspinaczkowego ze szczelin i innych formacji skalnych, w których zostały umieszczone celem założenia asekuracji. Używane bywa również do przewlekania repów i pętli przez małe ucha skalne. Zazwyczaj niesione jest przez drugiego wspinacza w zespole, gdyż to do niego należy demontaż przelotów osadzonych przez prowadzącego. "

27. Trzy słowa do ojca prowadzącego

22 lat temu polski Internet dopiero raczkował, ale już powstawały pierwsze memy. Chwała pionierom!

"

Trzy słowa do ojca prowadzącego – nieoficjalna nazwa nagrania w postaci cyfrowej, które rozpowszechniło się wśród polskiej społeczności internetowej po 1996 roku. Nagranie przedstawia wulgarną wypowiedź telefoniczną anonimowej osoby, która pojawiła się w audycji na żywo w Radiu Maryja. "

26. Sąsiad dziwaczek

Każdy zna takiego sąsiada, co to niby tylko po szklankę cukru, a potem siedzi przez cały dzień.

"

Sąsiad dziwaczek lub natręt (Metoecus paradoxus) – gatunek chrząszcza z rodziny wachlarzykowatych. Występuje w niemal całej Europie, na Kaukazie i w Japonii. W cyklu życiowym tego gatunku występuje typowe nadprzeobrażenie (hipermetamorfoza). Larwy tego chrząszcza są parazytoidami os. Wnikają do gniazd os i żywią się ich czerwiami. Dorosłe osobniki (imagines) osiągają od 8 do 12 mm długości. Po wyjściu z gniazd os nie przyjmują pokarmu, łączą się w pary w celu rozmnożenia i wkrótce giną. "

25. Taro Tsujimoto

Wymyślony japoński hokeista, który o mało co nie zagrał w lidze NHL.

"

Tarō Tsujimoto (jap. ツジモト・タロウ Tsujimoto Tarō?) – fikcyjny japoński hokeista, mający grać na pozycji środkowego napastnika, wybrany przez Buffalo Sabres podczas draftu do NHL w 1974 roku. W trakcie przeciągającego się Draftu 1974 (wyborów dokonywano wówczas telefonicznie, a liczba rund mogła się zwiększać aż do wyczerpania puli graczy) znudzony i poirytowany George „Punch” Imlach, generalny menadżer Buffalo Sabres, postanowił zażartować sobie z ligi i jej prezydenta Clarence'a Campbella. Przed 11. rundą naboru polecił jednemu ze swoich podwładnych „stworzenie” gracza, którego miał następnie wybrać. Był przekonany, że wśród wciąż dostępnych kandydatów nie było nikogo z większymi szansami na grę w zawodowej lidze. "

24. OHamburgefonsz

Okurcze! Jak myślicie, co kryje się za tym tajemniczym wyrazem? Czy to szyfr, zaklęcie?

"

OHamburgefonsz – nic nieznaczące słowo testowe służące do pomiaru szerokości kroju pisma w stopniu 10 punktów (według PN-73/P-55009). "

23. Monotlenek diwodoru

Media o tym milczą, ale wszyscy ludzie spożywający monotlenek diwodoru w końcu umierają.

"

Monotlenek diwodoru, DHMO (od ang. dihydrogen monoxide) – nomenklaturowo poprawna, ale w praktyce niestosowana nazwa wody. Termin ten został wykorzystany do szeregu głośnych mistyfikacji, które miały pokazać skutki ignorancji naukowej i ośmieszyć zjawisko publicznego lęku przed nieznanymi nazwami substancji chemicznych. "

22. Bristolska skala uformowania stolca

Jak się okazuje, kupa kupie nierówna… Ale dzięki brytyjskim naukowcom w toaletowym świecie panuje ład i harmonia.

"

Bristolska skala uformowania stolca (skala BSF; ang. Bristol Stool Form Scale) – naukowa klasyfikacja dzieląca ludzki kał na 7 grup według kryteriów kształtu i konsystencji. Skala została stworzona przez Heatona i Lewisa na Uniwersytecie w Bristolu. Publikacja autorów w „Scandinavian Journal of Gastroenterology” w 1997 wykazała jej przydatność w ocenie czasu pasażu jelitowego. "

21. Poezja Picassa

Słynny Hiszpan, jak przystało na wielkiego artystę, imał się różnych dziedzin. Ale szkoda, że nie poprzestał na malowaniu.

"

Poezja Picassa i inne dzieła pisemne stworzone przez Pabla Picasso są często pomijane podczas dyskusji o jego karierze. Pomimo jego czynnego udziału w strefie literackiej, Picasso nie stworzył żadnego dzieła przed 53 rokiem życia. W 1935 zaprzestał malunku, rysunku i rzeźby i poświęcił się sztuce poezji. Wkrótce powrócił do swoich wcześniejszych zajęć, ale kontynuował swoje eksperymenty literackie.

duże jądra mojej babci
świecą pomiędzy ostami
i tam gdzie krążą młodsze dziewczyny
tam szlifierki ostrzą swoje gwizdy
23 lutego 1955, dla Don Jaime Sabartés

...ale jaka cisza jest głośniejsza od śmierci mówi pi*da do pizdy
drapiąc front jej anusu eleganckim sposobem
Fragment wiersza z 13 października XXXVI "

20. Drop bear

Proszę państwa, oto miś. Miś jest bardzo głodny dziś. I ma apetyt na świeżą ludzinę.

"

Drop bear (ewentualnie dropbear, dosłownie spadający niedźwiedź) Phascolarctos hodgsonii – mityczny australijski torbacz rzekomo przypominający koalę. Opowieści o drop bears używane są zazwyczaj do straszenia turystów. Jest to podobno większa, drapieżna i mięsożerna odmiana koali, żyjąca na czubkach drzew. Według większości opowiadanych historii na ten temat zwierzęta te atakują bez ostrzeżenia, spadając na głowy swoich ofiar ze znacznej wysokości. "

19. Dupa biskupa

Gdzieś w alternatywnej rzeczywistości, eleganccy bogaci biznesmeni w Las Vegas zamiast w pokera grają w dupę biskupa.

"

Dupa biskupa – towarzyska gra karciana dla dowolnej liczby uczestników, wykorzystująca dowolną liczbę kart (im większa liczba uczestników, tym większa liczba kart), składająca się z dowolnej liczby rund. Przyjmuje się, że na każdą pokazaną przez gracza kartę, wszyscy gracze reagują w konkretny wcześniej ustalony sposób. W przypadku braku reakcji, reakcji opóźnionej lub pomyłki gracz musi zebrać na rękę wszystkie wcześniej zagrane karty. "

18. Brfxxccxxmnpcccclllmmnprxvclmnckssqlbb11116

Śmialiście się z Brajanków, Dżesik i Dżeronimo? To co powiecie na to?

"

Brfxxccxxmnpcccclllmmnprxvclmnckssqlbb11116 (wymowa: Albin) – imię, które w maju 1996 roku Elizabeth Hallin i Lasse Diding, szwedzcy rodzice, próbowali nadać własnemu, urodzonemu w 1991 roku dziecku.

Rodzice planowali nigdy nie nadać mu imienia w akcie protestu przeciwko ścisłym regułom nadawania imion dzieciom, ustalonym przez szwedzki rząd. Rodzice w tym kraju mogą wybrać z listy jedno z tysiąca imion, a ci, którym nie odpowiadają imiona z listy i chcą nazwać dziecko inaczej, muszą złożyć wniosek o przyznanie wybranego przez nich imienia lub zgłosić sprawę do sądu. "

17. Zespół dziecka-opony Michelin

Kiedy medycyna spotyka się z motoryzacją, powstają dziwne artykuły na Wikipedii.

"

Zespół dziecka-opony Michelin (ang. Michelin tire baby syndrome, multiple benign ring-shaped skin creases) – rzadki zespół wad wrodzonych, zawdzięczający swoją niezwykłą nazwę okrężnym głębokim zmarszczkom lub bruzdom na kończynach i często także szyi dziecka, co nadaje im wygląd przywodzący na myśl maskotkę Bibendum z reklam opon samochodowych Michelin. "

16. F.D.C. Willard

Nie wszystkie wielkie postaci nauki zostały uhonorowane nagrodą Nobla.

"

F.D.C. Willard (Felis Domesticus Chester Willard) – kot syjamski żyjący w latach 70. XX wieku w stanie Michigan w Stanach Zjednoczonych, którego podano jako współautora jednej pracy naukowej z dziedziny fizyki niskich temperatur i autora innej. Kot nosił imię Chester i należał do amerykańskiego naukowca Jacka H. Hetheringtona pracującego na Michigan State University w East Lansing w stanie Michigan. "

15. Gerbilling

Bardzo Was prosimy - nie próbujcie tego w domu. Zostawcie zwierzaki w spokoju!

"

Gerbilling – miejska legenda, rzekome zachowanie seksualne, mające polegać na wprowadzaniu do odbytnicy lub pochwy małych zwierząt futerkowych, głównie myszoskoczków (ang. gerbil), a także myszy i chomików, w celu stymulacji seksualnej. Pojęcie to pojawiło się między innymi w serialu South Park (od 1997), piosence Eminema, w filmie Szczury z supermarketu (1995) oraz w książce Markiza de Sade pt. 120 dni Sodomy czyli szkoła libertynizmu (1785). "

14. Guitar nipple

Muzyka to zdrowie? Nic bardziej mylnego. Przed każdą grą na gitarze skonsultuj się z lekarzem.

"

Guitar nipple (pol. sutek gitarzysty) – postulowana nazwa zapalenia gruczołu sutkowego wywołanego jego podrażnieniem związanym z grą na gitarze klasycznej. Schorzenie to nie jest wyodrębnione w klasyfikacji ICD-10. "

13. Gówno artysty

Dla radykalnych artystów wszystko może być sztuką, a intensywne doznania artystyczne przeżyć można nawet w klozecie.

"

Gówno artysty (wł. Merda d’artista) – znane dzieło sztuki konceptualnej, autorstwa włoskiego artysty konceptualnego Piera Manzoniego, którego inspiracją były prace Marcela Duchampa. Twoja praca to gówno – podobno ta krytyczna wypowiedź ojca włoskiego artysty Piera Manzoniego nasunęła mu pomysł na nowe dzieło sztuki. W odpowiedzi na tę zniewagę, w maju 1961 roku Manzoni zapakował swoje odchody do 90 ponumerowanych puszek. Każda zawierała po 30 gramów ekskrementów i była opatrzona etykietą z nazwą Gówno artysty (w języku włoskim, angielskim, francuskim i niemieckim), przy czym cały opis puszki brzmiał:

Gówno artysty

Zawartość netto 30 gr

Zachowane w stanie świeżości

Wyprodukowano i zakonserwowano

w maju 1961 "

12. Wyspa lalek

Miejsce jak z przerażającego horroru – ale jednak istnieje naprawdę. Jeśli drżycie ze strachu na filmach o Chuckym – nie jedźcie tam pod żadnym pozorem.

"

Wyspa lalek (Isla de las Muñecas) – niewielka wyspa w Meksyku położona na wschodnich obrzeżach miasta Meksyk, w dzielnicy Xochimilco. Jest to podmokły i pocięty kanałami obszar wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wysepka stanowi nietypową atrakcję turystyczną, znajdują się na niej setki starych i zniszczonych lalek zawieszonych na drzewach. Niszczejące i okaleczone lalki oraz ponure otoczenie wysepki tworzą mroczny nastrój. Na wyspę można się dostać jedynie drogą wodną. "

11. Any key

Początki komputerów nie były łatwe. Kilkanaście lat temu komunikacja na linii człowiek-pecet czasami szwankowała.

"

Any key – termin pochodzący od wyświetlanej przez niektóre programy komputerowe prośby o wciśnięcie dowolnie wybranego klawisza na klawiaturze. Komunikat Press any key to continue był często spotykany w starszych systemach operacyjnych, kiedy jeszcze mysz nie była powszechnie używana, a oczekiwano potwierdzenia pewnej akcji ze strony użytkownika. Dla początkujących użytkowników komputerów, taka prośba mogła być myląca, ponieważ mogła być również zrozumiana jako polecenie naciśnięcia przycisku o nazwie any, który nie istniał i nie istnieje na klawiaturach komputerów osobistych. "

10. Autofellatio

Marilyn Manson może tego nie potrafi, ale to naprawdę możliwe. Udowadnia to pan ze zdjęcia w wikipedyjnym artykule.

"

Autofellatio – technika masturbacyjna polegająca na oralnym pobudzaniu przez mężczyznę swojego własnego członka. U większości mężczyzn jest to niewykonalne z uwagi na budowę szkieletu, który uniemożliwia dostateczne wyginanie ciała, lub zbyt małą długość penisa. Można jednak dokonać autofellatio dzięki ćwiczeniom gimnastycznym albo jodze. "

9. Dłubanie w nosie

Nie tylko o ekstremalnych rozrywkach można przeczytać w Wikipedii. O dziwo, tutaj nikt nie zilustrował tekstu zdjęciem poglądowym.

"

Dłubanie w nosie (rhinotillexis; gr. rhinos → nos, tillexis → nałóg dłubania) – czynność wydobywania z nosa zaschniętej wydzieliny lub ciał obcych, bądź przemieszczania obiektów w nosie za pomocą palca.  "

8. Śmierć ze śmiechu

Wikipedia naprawde zna przypadki, o których się „nawet fizjologom nie śniło”.

"

Śmierć ze śmiechu – rzadka przyczyna śmierci, zazwyczaj w mechanizmie zatrzymania akcji serca i asfiksji spowodowanych napadem śmiechu. Przypadki zgonów z tego powodu odnotowywano od starożytnej Grecji do czasów współczesnych. "

7. Akustyczny kotek

Jesteście pewni, że możecie ufać swojemu kotu? Może to w rzeczywistości tajny agent?

"

Akustyczny kotek (ang. acoustic kitty) – kryptonim projektu prowadzonego w latach sześćdziesiątych dwudziestego wieku przez Centralną Agencję Wywiadowczą Stanów Zjednoczonych. Jego celem było zbadanie przydatności kota domowego jako narzędzia podsłuchowego w misjach wywiadowczych. W ramach projektu, dokonano próby implantacji w ciele zwierzęcia mikrofonu i źródła zasilania oraz umieszczenia anteny w ogonie kota. Całkowite koszty operacji chirurgicznych oraz treningu zwierzęcia zostały oszacowane przez niezależne źródła na ok. 10 milionów funtów brytyjskich. Pierwszą misją akustycznego kota była retransmisja rozmowy, która miała odbyć się podczas spotkania dwóch mężczyzn przed ambasadą Związku Radzieckiego na Wisconsin Avenue w Waszyngtonie. Wypuszczony w tym celu w pobliżu kot został jednak bardzo szybko potrącony przez taksówkę i zabity. Po tym incydencie projekt został wstrzymany. "

6. Święty Monitor

Ten patron mógłby być hitem na bierzmowaniach w gimnazjum.

"

Święty Monitor (zm. ok. 490) – wyznawca, dwunasty biskup Orleanu we Francji, święty Kościoła katolickiego. Został osadzony na stolicy w Orleanie około roku 472. Wspomagał misje zakonne, prowadził biskupstwo w trudnym politycznie okresie. Jego wspomnienie liturgiczne obchodzone jest 10 listopada. "

5. Lopadotemachoselachogaleokranioleipsanodrimhypotrimmatosilphioparaomelitokatakechymenokichlepikossyphophattoperisteralektryonoptekephalliokigklopeleiolagoiosiraiobaphetraganopterygon

Wymówienie nazwy tej potrawy trwa dłużej, niż jej zjedzenie.

"

Lopado­temacho­selacho­galeo­kranio­leipsano­drim­hypo­trimmato­silphio­parao­melito­katakechy­meno­kichl­epi­kossypho­phatto­perister­alektryon­opte­kephallio­kigklo­peleio­lagoio­siraio­baphe­tragano­pterygon – fikcyjna potrawa wspomniana przez dramaturga Arystofanesa w komedii Sejm kobiet (Ἐκκλησιάζουσαι, Ekklesiadzusai, wersy od 1169 do 1175). Słowo jest zbitką różnych słów z obszaru kulinariów. W 1990 roku według Księgi rekordów Guinnessa było to najdłuższe słowo w literaturze światowej, zawierające w oryginale 170 liter. "

4. Bezgłowy kurczak Mike

Ten amerykański kurczak był niezniszczalny niczym rycerz z Monty’ego Pythona. Bez głowy przeżył 18 miesięcy!

"

Mike – kogut z rasy Wyandotte, który żył 18 miesięcy po odcięciu głowy. 10 września 1945 farmer Lloyd Olsen z miasta Fruita w stanie Kolorado usiłując zabić na kolację kurczaka, pięcioipółmiesięcznego Mike’a, tak uciął głowę, że większość pnia mózgu została w górnej, nie obciętej części kręgosłupa, ocalało także jedno ucho. Kurczak Mike stracił możliwość widzenia i gdakania, jednak nadal mógł słyszeć i regulować podstawowe funkcje życiowe. "

3. Lenin był grzybem

Mroczna tajemnica z dziejów Związku Radzieckiego – jego ukochany przywódca był w rzeczywistości marionetką genialnych grzybów.

"

Lenin był grzybem (ros. Ленин – гриб, Lenin – grib; dosł. Lenin – grzyb) – miejska legenda rozpowszechniona w krajach byłego Związku Radzieckiego, zgodnie z którą Włodzimierz Lenin wskutek nadużywania grzybów halucynogennych sam stał się grzybem. Jej źródłem była telewizyjna mistyfikacja, program wyemitowany 17 maja 1991 r. w Telewizji Leningradzkiej. "

2. Seksualny nieżyt nosa

Straszna choroba, a Wy i tak powiecie, że to wymysł domorosłych medyków z internetu.

"

Seksualny nieżyt nosa (ang. honeymoon rhinitis) – niealergiczna forma nieżytu nosa związana z aktywnością seksualną. U chorych występuje blokada nosa z produkcją surowiczej wydzieliny. Objawy nieżytu pojawiają się najczęściej tuż po zakończeniu stosunku płciowego i trwają 5 do 15 minut. U osób z sezonowym katarem, nieżyt na tle seksualnym występuje wyłącznie w okresie zwiększonej wrażliwości śluzówki nosa. Zauważono, że ta forma nieżytu pojawia się dość często podczas pierwszego stosunku płciowego (3 pacjentów na 23, co stanowi ~ 13%). "

1. Noszenie skarpet do sandałów

W polskiej Wiki nie mogło zabraknąć hasła o naszym narodowym sporcie. Tradycja zobowiązuje.

"

Noszenie skarpet do sandałów – kontrowersyjne połączenie ubioru, fenomen społeczny będący przedmiotem dyskusji w wielu krajach i kulturach. W niektórych wypadkach takie rozwiązanie uważane jest za modowe faux-pas "

Jeśli uważacie, że w Wikipedii brakuje jeszcze jakiegoś bardzo istotnego hasła, pamiętajcie, że zawsze możecie sami takie stworzyć! Nawet, jeśli innym wyda się ono śmieszne albo głupie. Wikipedia jest dla wszystkich!

Maciej Koprowicz
Tagi: Duperele Wikipedia