12.01.2018 16:22

Dzień Wikipedii: Najdziwniejsze i najzabawniejsze hasła z polskojęzycznej wersji

15 stycznia Wikipedia obchodzi urodziny. To dobra okazja, by dowiedzieć się, czym jest wentylator śmierci, jak wyleczyć seksualny nieżyt nosa i czy można umrzeć ze śmiechu.

Dzień Wikipedii: Najdziwniejsze i najzabawniejsze hasła z polskojęzycznej wersji
foto: Value Stock Images/EAST NEWS

W dawnych czasach często zdarzało się, że młodzi ludzie zawdzięczali swoje wykształcenie zamożnym krewnym. Dziś niewiele się zmieniło – trudno sobie wyobrazić edukację milenialsów bez pomocy pewnej bogatej cioci. Bogatej w wiedzę Cioci Wiki.

Chyba nie ma na świecie internauty, który nigdy nie zetknąłby się z Wikipedią. To największa na świecie internetowa encyklopedia, oparta o zasadę otwartej treści. Oznacza to, że jej zawartość tworzona jest przez użytkowników. Każdy może stworzyć własne hasło i edytować istniejące, ale nad rzetelnością treści czuwają „wikipedyści”, wśród których nie brakuje autentycznych ekspertów z różnych dziedzin.

Wikipedia wystartowała 15 stycznia 2001, oczywiście w wersji anglojęzycznej. Od 2003 roku czuwa nad nią organizacja non-profit Wikimedia Foundation. W tej chwili na Wikipedię składa się 40 milionów artykułów i 299 wersji językowych, w tym wersje w językach martwych i sztucznych. Tylko kilka miesięcy po uruchomieniu anglojęzycznej Wiki, 26 września 2001 powstała edycja polska.

W zasobach polskojęzycznej Wikipedii znajduje się 1 259 516 haseł. Można na niej znaleźć artykuły na niemal każdy temat – nie brakuje wśród nich haseł niezwykłych, dziwnych, zabawnych, szokujących, przerażających, czy wręcz obrzydliwych. Wybraliśmy dla Was najciekawsze. Oto the best of polska Wikipedia z okazji Dnia Wikipedii!

30. Wentylator śmierci

Brzmi jak tytuł horroru klasy B? A jednak Koreańczycy wierzą w istnienie takiej morderczej machiny. Już nigdy nie zostawicie włączonego na moc wentylatora…

"

Śmierć wentylatorowa (ang. fan death, kor. 선풍기 사망설) – powszechne, błędne przekonanie panujące w Korei Południowej. Według mieszkańców tego kraju wentylator elektryczny pozostawiony na noc w zamkniętym pomieszczeniu może powodować śmierć osób śpiących wewnątrz[1][2]. Wentylatory elektryczne sprzedawane w Korei Południowej są wyposażone w wyłącznik czasowy. "

29. Teraz cię mam, ty sukinsynu

Typowe zdanie, padające w typowej rozmowie rodzica z dzieckiem.

"

Teraz cię mam, ty sukinsynu (TCMTS, ang. NIGYSOB Now I Gotcha, You S.O.B, Now I've Got You Son of a Bitch) to jedna z podstawowych gier międzyludzkich omawianych w analizie transakcyjnej (szkoła psychologii). Na poziomie społecznym są to racjonalnie prowadzone rozmowy, między dwoma lub więcej Dorosłymi, natomiast na poziomie psychologicznym są to transakcje między Rodzicem, odreagowującym własne frustracje poprzez atak na Dziecko, któremu przydarzyło się złamać normę zachowania. Teza w tego typu grze z punktu widzenia agensa brzmi: Teraz cię mam, ty sukinsynu. "

28. Jebadełko

To taki dynks, który bardzo przydaje się alpinistom.

"

Jebadełko (zwane także ekstraktorem lub kluczem do kostek) – urządzenie służące głównie do wyjmowania kostek i innych metalowych elementów sprzętu wspinaczkowego ze szczelin i innych formacji skalnych, w których zostały umieszczone celem założenia asekuracji. Używane bywa również do przewlekania repów i pętli przez małe ucha skalne. Zazwyczaj niesione jest przez drugiego wspinacza w zespole, gdyż to do niego należy demontaż przelotów osadzonych przez prowadzącego. "

27. Trzy słowa do ojca prowadzącego

22 lat temu polski Internet dopiero raczkował, ale już powstawały pierwsze memy. Chwała pionierom!

"

Trzy słowa do ojca prowadzącego – nieoficjalna nazwa nagrania w postaci cyfrowej, które rozpowszechniło się wśród polskiej społeczności internetowej po 1996 roku. Nagranie przedstawia wulgarną wypowiedź telefoniczną anonimowej osoby, która pojawiła się w audycji na żywo w Radiu Maryja. "

26. Sąsiad dziwaczek

Każdy zna takiego sąsiada, co to niby tylko po szklankę cukru, a potem siedzi przez cały dzień.

"

Sąsiad dziwaczek lub natręt (Metoecus paradoxus) – gatunek chrząszcza z rodziny wachlarzykowatych. Występuje w niemal całej Europie, na Kaukazie i w Japonii. W cyklu życiowym tego gatunku występuje typowe nadprzeobrażenie (hipermetamorfoza). Larwy tego chrząszcza są parazytoidami os. Wnikają do gniazd os i żywią się ich czerwiami. Dorosłe osobniki (imagines) osiągają od 8 do 12 mm długości. Po wyjściu z gniazd os nie przyjmują pokarmu, łączą się w pary w celu rozmnożenia i wkrótce giną. "

Maciej Koprowicz
Tagi: Duperele Wikipedia