31.10.2016 11:18

Elektroniczne zwolnienia zbyt trudne dla lekarzy

Wygląda na to, że papierowe zwolnienia lekarskie będą respektowane o rok dłużej, niż zakładano. Wszystko przez to, że lekarze nie radzą sobie z Profilem Zaufanym.

Elektroniczne zwolnienia zbyt trudne dla lekarzy
foto: materiały prasowe

PZ to udostępniania w ramach ePUAP usługa uwierzytelniania obywatela w serwisach prowadzonych przez administrację państwową. Dzięki profilowi zaufanemu można zalogować się do systemu transakcyjnego urzędu i załatwić sprawy przez internet.

Dzięki niemu możliwa będzie zapowiadana przez Ministerstwo Cyfryzacji rewolucja – resort chce, żeby bez wychodzenia z domu można było załatwić 80% urzędowych spraw.

Profil Zaufany okazał się być jednak wyjątkowo nieprzyjazny w obsłudze. Żeby ten login internetowy otrzymać, trzeba złożyć wniosek przez sieć, a następnie udać się osobiście do urzędu, żeby potwierdzić tożsamość.

To właśnie za pomocą Profilu Zaufanego (lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego, który jednak jest usługą płatną) lekarze mają podpisywać elektroniczne zwolnienia. Możliwość pojawiła się 1 stycznia 2016 roku, a do 31 grudnia 2017 papierowe dokumenty miały być zupełnie zlikwidowane.

Założenia okazały się jednak być zbyt ambitne – powstał właśnie projekt nowelizacji ustawy, który nie tylko przedłuża możliwość stosowania papierowych zwolnień o dodatkowy rok, ale także wprowadza zupełnie nowy, w zamyśle prostszy, sposób uwierzytelniania dla lekarzy.

Środowisko medyczne orzekło, że korzystanie z Profilu Zaufanego jest czasochłonne i trudne. Z pomocą ma przyjść ZUS, który stworzy – korzystając z własnych zasobów teleinformatycznych – nowy system poświadczania elektronicznych zwolnień.

Platforma Usług Elektronicznych ZUS zaliczyła w tym roku ogromną wpadkę – korzystając z luki w obsłudze Profilu Zaufanego, można było zalogować się na konto dowolnie wybranej osoby i sprawdzić na przykład wysokość jego zarobków. Naprawianie błędu trwało miesiącami.

Jeśli osoba, na która zalogowały się osoby trzecie była lekarzem, włamywacze mogli korzystać z opcji wystawiania elektronicznych zwolnień lekarskich.

Ministerstwo Cyfryzacji dostrzega problem uciążliwości zakładania Profilu Zaufanego – pośrednikami w procesie jego zakładania stają się banki. Dzięki temu znika konieczność pojawianie się osobistego w urzędzie – wystarczy zalogować się do systemu transakcyjnego danej instytucji.

A Wam lekarze wypisywali papierowe czy elektroniczne zwolnienia?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele