11.01.2019 14:59

Elon Musk pokazał fotografię ukończonego testowego Starshipa

Rakieta znana wcześniej jako BFR (Big Falcon Rocket) jest coraz bliżej swojego dziewiczego lotu. Elon Musk pochwalił się ukończeniem konstruowania testowego egzemplarza, który może wystartować w marcu lub kwietniu 2019.

SpaceX Starship
foto: materiały prasowe

Wizja BFR jest bardzo płynna – SpaceX pokazywał już oficjalnie dwie prezentacje na temat zestawu ITS, czyli Interplanetary Transport System. Ostatecznie(?) zdecydowano się na konstrukcję o łącznej wysokości 118 metrów i średnicy 9 metrów, składającą się z pierwszego członu o nazwie Super Heavy oraz drugiego, nazwanego Starship. Będzie to największa rakieta w dziejach ludzkości.

Starship ma docelowo służyć między innymi do dostarczania ludzi na Marsa SpaceX zamierza także uruchomić połączenia pomiędzy miastami na Ziemi, obiecując podróż trwającą mniej niż godzinę (nawet gdy miejsce docelowe znajduje się na drugiej stronie planety).

Zanim jednak wizje o podboju Systemu Słonecznego się spełnią, SpaceX musi dokładnie przetestować działanie Starshipa – to nowa konstrukcja, w której zastosowano opracowane specjalnie na potrzeby pojazdu silniki Raptor.

Ostatnią zmianą wprowadzoną do Starshipa było zrezygnowanie z nowoczesnych materiałów kompozytowych na rzecz stali nierdzewnej, dzięki czemu pojazd prezentuje się jak rakieta z futurystycznych wizji z początku XX wieku.

Starship – kadłub testowej rakiety SpaceX ukończony

David Bowie w kosmosie – „Starman” leci w Tesli Roadster w kierunku Marsa
David Bowie w kosmosie – „Starman” leci w Tesli Roadster w kierunku Marsa
Przeczytaj także David Bowie w kosmosie – „Starman” leci w Tesli Roadster w kierunku Marsa

Widoczna na zdjęciu rakieta mimo swoich olbrzymich rozmiarów to pomniejszona wersja docelowego Starshipa. Pojazd nie poleci nigdy w kosmos – SpaceX będzie używać go do testowania sterowania ciągiem trzech silników Raptor w locie.

Starship ma być rakietą wielorazowego użytku – wracając z kosmosu będzie lądować w podobny sposób, jak robi to teraz pierwszy człon Falcon 9.

Testy, jakie będzie przeprowadzać SpaceX, będą koncentrować się na wznoszeniu Starshipa na określoną wysokość (maksymalny pułap wynosić będzie 5 km, ale rakieta poleci tak wysoko dopiero w dalszych stadiach testów), a następnie przeprowadzaniu procedury lądowania.

Doświadczenia zdobyte w ten sposób pomogą w dopracowaniu konstrukcji Starshipa, którego lot na Super Heavy zapowiadany jest już na 2020 rok. W komentarzach pod zdjęciem Musk stwierdził, że prototyp Starshipa w pełnej konfiguracji ma być gotowy w okolicach czerwca 2019.

Przeprowadzilibyście się na Marsa?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele