12.04.2019 14:00

Falcon Heavy zaliczył udany lot, sonda Beresheet roztrzaskała się na Księżycu

SpaceX przygotował dla fanów podboju kosmosu wielkie widowisko – drugi w historii start Falcona Heavy, zakończony udanym lądowaniem wszystkich trzech członów rakiety. Złe wieści dotarły za to z Izraela – podczas lądowania sondy Beresheet na Księżycu stracono z nią kontakt.

Falcon Heavy
foto: kadr z wideo

Pierwszy start Falcona Heavy – rakiety złożonej z trzech pierwszych członów Falcon 9 – zapisał się w historii dzięki Elonowi Muskowi, który na pierwszy ładunek wybrał swój własny samochód Tesla Roadster.

W fotelu usadowiono „Starmana”, który do akompaniamentu „Space Oddity” Davida Bowiego oddalił się w aucie w kierunku Marsa.

David Bowie w kosmosie – „Starman” leci w Tesli Roadster w kierunku Marsa
David Bowie w kosmosie – „Starman” leci w Tesli Roadster w kierunku Marsa
Przeczytaj także David Bowie w kosmosie – „Starman” leci w Tesli Roadster w kierunku Marsa

Na kolejny start Falcona Heavy trzeba było czekać rok – tym razem była to misja komercyjna, podczas której wyniesiono satelitę komunikacyjnego Arabsat-6A.

Start zakończył się całkowitym sukcesem – ładunek został umieszczony na odpowiedniej orbicie, a wszystkie trzy pierwsze człony Falcona 9 wylądowały bezpiecznie. Dwa wspomagające wróciły do miejscu startu:

Człon główny, ze względu na osiągniecie znacznie wyższej prędkości, wylądował na samobieżnej barce na oceanie.

Pełną transmisję ze startu można obejrzeć na YouTubie.

Izraelska sonda Beresheet roztrzaskała się na Księzycu

Powodów do świętowania nie mieli inżynierowie z izraelskiego przedsiębiorstwa SpaceIL – chociaż mało brakowało, żeby dzięki temu prywatnemu przedsięwzięciu Izrael stał się czwartym krajem, któremu udało się bezpiecznie osadzić sondę na powierzchni Księżyca.

Wszystko szło z zgodnie z planem niemal do samego końca – problemy pojawiły się, gdy sonda znajdowała się 11 kilometrów nad powierzchnią Srebrnego Globu. Nie zdradzono, co było przyczyną porażki – nieoficjalnie mówi się, że doszło do awarii silnika i Beresheet zderzył się z powierzchnią Księżyca.

Zobacz także: >> Chiński lądownik Chang’e 4 wylądował na niewidocznej stronie Księżyca. Zasadzi ziemniaki <<

SpaceIL brał udział w walce o nagrodę X-Prize, ufundowaną przez Google – korporacja oferowało miliony dolarów prywatnemu przedsiębiorstwu, któremu uda się wylądować na Księżycu. Konkurs został zakończony ze względu na przekroczenie terminów, Izraelczycy postanowili kontynuować prace nad misją bez perspektyw otrzymania za to dodatkowych gratyfikacji.

Kibicujecie SpaceX?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele Elon Musk