07.03.2018 13:25

Ferrari cofało liczniki w supersamochodach, żeby sprzedawać je drożej

Ferrari zorientowało się, że nowy samochód można sprzedać znacznie drożej niż używany i wyposażyło dealerów w oprogramowanie Deis Tester, pozwalające na obniżanie przebiegu aut bez pozostawiania śladów w pamięci komputera pokładowego. 

Ferrari oskarżone w USA o cofanie liczników w samochodach
foto: materiały prasowe

W Polce przekręcanie liczników przez handlarzy samochodami jest tajemnicą poliszynela – nikt nie chce kupować aut o przebiegu wyższym niż 200 000 km, w ogłoszeniach przeważają więc samochody, które „przejechały” niemal równo 160 000 km.

Według nowego prawa, w Polsce za zaniżenie przebiegu auta grozi kara więzienia – nikt nie przypuszczał jednak, że za kratki mogą trafić pracownicy oficjalnego dealera Ferrari. Prawda o oszukiwaniu klientów wyszła na jaw w USA.

Ferrari cofało liczniki

Informacje o oprogramowaniu Deis Tester podał jeszcze w 2017 były pracownik dealera Ferrari w Miami i Palm Beach po tym, jak po 22 latach został zwolniony. Urządzenie i aplikacja zostały stworzone z myślą o zerowaniu przebiegu egzemplarzy testowych, służących do jazd próbnych.

Już to wystarczy, żeby mocno podważyć zaufanie do włoskiego producenta supersamochodów – Ferrari oszukiwało klientom, sprzedając im używane auta w cenie nowych (a przy cenach idących w miliony złotych różnica była znaczna).

Pracownik zdradził, że proceder odbywał się za zgodą centrali – licznik mógł być wyzerowany tylko wtedy, gdy operację przez zatwierdzali przez internet Włosi.

Teoretycznie Deis Tester pozwalał na obniżenie przebiegu samochodu, który przejechał mniej niż 500 km. W praktyce dochodziło do wykorzystywania aplikacji także w innych przypadkach.

Zwolniony z salonu Ferrari pracownik twierdzi, że dostał wypowiedzenie po tym, jak nie chciał pomóc w cofnięciu licznika w należącym do jednego z klientów modelu LaFerrari – podniosłoby to wartość supersamochodu o milion dolarów.

W rezultacie prowadzonego śledztwa do amerykańskiego sądu federalnego został skierowany pozew przeciwko Ferrari - producentowi zarzuca się odpłatne cofanie liczników w samochodach klientów oraz oszustwa podatkowe.

Cofanie liczników w samochodach to:

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele