21.08.2017 11:00

Gdzie obejrzeć całkowite zaćmienie Słońca w internecie?

W Polsce na taką okazję trzeba będzie czekać do 7 października 2135 roku - już 21 sierpnia 2017 roku można obejrzeć całkowite zaćmienie Słońca na żywo w internecie. Transmisje będą nadawane z kosmosu, w 4K i w 360 stopniach.

Gdzie obejrzeć całkowite zaćmienie Słońca w internecie?
foto: materiały prasowe

Całkowite zaćmienie Słońca będzie widoczne tylko nad Ameryką Północną – nasza dzienna gwiazda zostanie przysłonięta kompletnie tarczą Księżyca na niecałe 2 minuty. Dzięki transmisjom w internecie ciekawemu zjawisku będzie można przyglądać się uważnie zdecydowanie dłużej – i z perspektywy, której nie udałoby się osiągnąć na Ziemi.

NASA zapowiedziała, że oprócz widoku z kamer rozstawionych na terenach, na których będzie obserwowane całkowite zaćmienie Słońca, pokaże także nagrania dokonane z pokładów samolotu, a nawet wprost z międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Pozwoli to spojrzeć na poruszający się po powierzchni Ziemi cień i zobaczyć zaćmienie „od kuchni”, z zupełnie innej perspektywie.

Amerykańska Agencja Kosmiczna zapowiada, że transmisja dostępna będzie w jakości 4K i będzie można oglądać ją jako wideo 360 stopni.

Według zapowiedzi NASA, do obsługi transmisji wykorzystane zostanie 11 satelit, ponad 50 balonów stratosferycznych, 3 należące do agencji samoloty oraz moduł obserwacyjny ISS. Jak Międzynarodowa Stacja Kosmiczna wygląda w rzeczywistości można się dowiedzieć korzystając z Google Street View, które pozwala przespacerować się po pokładzie kosmicznej konstrukcji.

Początek transmisji zapowiadany jest na 18.00 polskiego czasu. Relacja trwać będzie kilka godzin.

Nie tylko NASA zamierza pokazywać amerykańskie zaćmienie Słońca – podobne plany ma CNN, materiały pokazujące zjawisko pojawiać się będą na Twitterze, relacje zobaczyć będzie można także w serwisie YouTube.

Obejrzycie zaćmienie w internecie?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele