06.10.2016 17:25

Ile czasu wytrzymują bez smartfona kobiety i mężczyźni?

Każda chwila rozłąki budzi tęsknotę i chęć jak najszybszego ponownego ucieszenia się dotykiem i widokiem swojej nowej drugiej połówki. Nie da się zaprzeczyć – od smartfonów jesteśmy uzależnieni.

Ile czasu wytrzymują bez smartfona kobiety i mężczyźni?
Luke Wroblewski, CC BY 2.0

I nie trzeba sięgać po ekstremalne sytuacje - jak przeprowadzony w Las Vegas ślub, w którym panna młodą był iPhone – żeby to udowodnić. Wystarczy zapoznać się wynikami prostego badania przeprowadzonego przez Uniwersytet w Würzburgu i Uniwersytet Nottingham Trent na zlecenie Kaspersky Lab.

Obserwowano w nim osoby pozostawione same w poczekalni i zapisywano czas, po jakim decydowały się ukoić tęsknoty i sięgnąć po znajdującego się w kieszeni smartfona. Jak się okazało, jesteśmy w stanie wytrzymać rozłąkę z kojącym ekranem telefonu przez średnio 44 sekundy.

Badanie wykazało tez, że mężczyźni darzą swoje smartfony zdecydowanie bardziej płomiennym uczuciem, porzucając komórkowy celibat po 21 sekundach. Kobiety czekały na rozbudzenie telefonicznej namiętności niemal 3 raz dłużej – 57 sekund.

Jak się jednak okazało, dla obu płci czas spęczony w rozłące zdecydowanie się dłużył. Uczestnicy badania zostali po 10 minutach oczekiwania zapytani o oszacowanie jak długo opierali się urokom smartfonów.

Dla mężczyzn w ciągu wspomnianych 21 sekund upłynęły wieki – a dokładnie rzecz ujmując, 2 minuty. Kobiety wykazały się zdecydowanie silniejszą wolą, opierając się pokusie przez okres, który trwał dla nich długie 3 minuty.

Średnio uczestnicy badania wpatrywali się w swoje smartfony przez połowę czasu trwania eksperymentu.

Uzyskane wyniki skomentował Jens Binder z Uniwersytetu Nottingham Trent:

"

Eksperyment sugeruje, że ludzie są znacznie bardziej przywiązani do swoich urządzeń, niż im się wydaje, a używanie ich w samotności stało się naszą drugą naturą. Już nie czekamy. Możliwość natychmiastowego uzyskania informacji i interakcji przez te urządzenia mobilne sprawia, że nie są one tylko kawałkiem technologii, lecz traktujemy je jak cyfrowych towarzyszy i łącznik ze światem zewnętrznym. "

W innym badaniu sprawdzono, jak często w ciągu dnia (i jak się okazało, także nocy) sięgamy po telefon i ile razy w ciągu doby dotykamy jego ekranu. Wyniki były dość przerażające i dawały do myślenia.

A Wy jak blisko jesteście ze swoimi smartfonami?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele