18.03.2016 13:40

Internet przyćmiewa młodym słońce

Co jest najważniejsze w życiu? Jeśli zada się to pytanie grupie osób w przedziale wiekowym 18-25 lat, można usłyszeć ciekawe odpowiedzi. Na przykład, że dostęp do internetu jest ważniejszy, niż do światła słonecznego.

Internet przyćmiewa młodym słońce
foto: flickr.com

Badanie zostało przeprowadzone w Wielkiej Brytanii, o wskazanie priorytetów poproszono 2 465 osób. Dostęp do internetu jako wartość ceniona w życiu została wskazana przez 69% badanych. Światło słoneczne okazało się być ważne dla 64% ankietowanych.

Przytoczone odpowiedzi zajęły miejsca numer 2 i 3, jeśli chodzi o częstość wskazywania. Jak się okazało, najważniejsza w życiu jest wolność słowa, wybrana przez 81% osób.

Co znalazło się na przeciwległym końcu listy? Tylko 11% odpowiedzi wskazywało na docenienie wagi dobrego nocnego snu. Dla 17% ankietowanych ważne było posiadanie prawa jazdy, 21% wybrało dostęp do połączeń telefonicznych.

Dostęp do internetu okazał się być ważniejszy także od możliwości korzystania z gorącej wody (punkt ważny dla 57% badanych), zdrowej diety (43% wskazań) oraz sprawnie działającej systemu opieki społecznej (37%).

To jeszcze nie koniec rewelacji, jakie pokazały się w wynikach badania – 14% badanych zadeklarowało, że ich życie stałoby się lepsze, gdyby… zdobyli większą liczbę fanów na Instagramie i Twitterze.

Jak widać, świat zmienia się na naszych oczach. Nawet telefon nie jest już sprzętem, którego oczywistym zadaniem jest umożliwianie rozmawiania z innymi ludźmi. 26% właścicieli smartfonów nie używa swoich urządzeń do dzwonienia, wybierając komunikację przez – a jakże – internet.

Zespół uzależnienia od internetu – taką nazwę dla jednostki chorobowej (nie będącej jeszcze oficjalnie przyjętej) zaproponowali psychiatrzy. Nazwa internet addiction disorder padła po raz pierwszy w 1995 roku jako żart. Szybko okazało się jednak, że zjawisko trzeba traktować poważnie.

Dla doświadczającej go osoby IAD ma być źródłem dystresu oraz negatywnie wpływać na jego funkcjonowanie w sferze fizycznej, psychicznej, interpersonalnej, społecznej, rodzinnej i ekonomicznej.

Dla osób stawiających internet priorytetowo Urząd Komunikacji Elektronicznej przygotował specjalną wyszukiwarkę, umożliwiającą sprawdzenie opcji dostępu do internetu - wraz z podaniem maksymalnej prędkości łącza - pod każdym adresem w Polsce. 

A dla Was co liczy się w życiu najbardziej?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele