19.07.2016 11:25

Jak często „palcujecie” swój telefon?

Szok i niedowierzanie, przerażenie, a nawet wyparcie – takie były reakcje uczestników eksperymentu badającego codzienne użytkowanie smartfona. Średnia dobowa liczba dotknięć i przesunięć palcami po ekranie potrafi zawstydzić mistrzów tej sztuki praktykowanej w kategorii „18+”.

Jak często „palcujecie” swój telefon?
foto: materiały prasowe

Dane zostały zebrane w trwającym 5 dni wydarzeniu, w którym udział wzięło 100 osób (wytypowanych jako reprezentatywne z grona ponad 100 000). Firma analityczna dscout monitorowała w tym czasie każdą interakcję użytkowników z telefonem – dotknięcie ekranu, zrobienie na nim gestu, wpisanie tekstu z klawiatury ekranowej czy przesunięcie zawartości ekranu.

Do końca 5-dniowego maratonu badawczego dotrwały 94 osoby – 2/3 z nich partycypowało w eksperymencie w pełnym wymiarze, pozostali wytrzymali od 2 do 4 dni.

Wszyscy jednak byli zaskoczeni danymi o tym, jak często każdego dnia „palcują” swój telefon. 2 617 użyć to średnia liczba interakcji naliczonych w grupie. Jeśli przyjrzeć się 10% najbardziej przywiązanych do smartfonów uczestników badania, ich wynik jest jeszcze bardziej imponujący i wynosi 5 427 razy.

Tyle razy w ciągu doby ich palec dotykał ekranu telefonu. W ciągu roku daje to niemal 2 000 000 interakcji ze smartfonem. Średnio każdy z nas puka w wyświetlacz w ciągu 12 miesięcy ponad 950 000 razy.

Nie tylko liczba interakcji, ale także czas spędzony każdego dnia z telefonem robią wrażenie. 2,42 godziny każdej doby wpatrujemy się średnio w ekran smartfona. Jeśli zaś zaliczamy się do grupy najbardziej zżytych ze swoim sprzętem, czas ten wzrasta do 3,75 godziny.

Po telefon sięgamy 76 razy dziennie – chyba, że zaliczamy się do górnych 10% użytkowników, którzy zaliczają w ciągu 24 godzin 132 sesje. To średnio raz na 11 minut – a pamiętać należy, że w nocy aktywność w „palcowaniu” smartfona zdecydowanie spada.

foto: dscout

Nie oznacza to, że znika całkowicie. 87% uczestników badania przynajmniej raz bawiło się telefonem pomiędzy północą a 5 nad ranem; 11% sięga po smartfona nawet o 3 w nocy.

Liczby robią wrażenie? To jeszcze nie wszystko. Aplikacja, która służyła do pomiarów, nie była wstanie monitorować dotknięć na ekranie nieodblokowanego telefonu. Wszystkie dokonane w ten sposób akcje – sprawdzenie powiadomień, zmiana głośności, sprawdzenie godziny, nawigowanie odtwarzaczem muzycznym – liczone było jako jedno kliknięcie podczas całej takiej sesji.

foto: dscout

Badaczom udało się także przyjrzeć, jakich aplikacji używali biorący udział w eksperymencie. Jak się okazało, łącznie uruchomionych zostało ponad 700 programów, chociaż ponad połowa aktywnych sesji ograniczała się do interakcji z tylko jedną aplikacją. W 40% przypadków po odblokowaniu telefonu korzystano z maksymalnie 3 różnych aplikacji.

Najczęściej był to Facebook (15%), komunikator internetowy (11%) oraz… ekran główny smartfona (9%). W 5% przypadków sięgano po przeglądarkę Google Chrome.

Jak się jednak okazało, najbardziej wyćwiczone dotykaniem ekranu palce mają gracze – ta kategoria aplikacji prowadzi w kategorii liczby interakcji w czasie jednego uruchomienia. Numerem 2 na liście są aplikacje pozwalające na robienie zakupów.

foto: dscout

Jak myślicie, ile razy Wy dotykacie każdego dnia ekranu Waszego telefonu?

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: Duperele