05.04.2017 13:04

Jak ugotować obiad w pralce?

Szybki tryb życia nie musi już oznaczać konieczności rezygnowania z wolno gotowanych, zdrowych potraw. Wystarczy wrzucić je do pralki.

Jak ugotować obiad w pralce?
foto: Gray Design

Moda na potrawy sous-vide na Zachodzie trwa od lat, coraz częściej o tym sposobie gotowania słychać także w Polsce. Danie zamykane jest w szczelnym opakowaniu próżniowym i umieszczane w wodzie o stosunkowo niskiej temperaturze na dłuższy czas, wynoszący godziny – dzięki wolnemu gotowaniu zachowywany jest naturalny smak żywności.

Mało kto może jednak wygospodarować w ciągu dnia kilka godzin na doglądanie gotowania sous-vide, sytuacji nie poprawiają nawet dostępne na rynku, wyspecjalizowane w gotowaniu próżniowo zapakowanych potraw garnki.

Jak się okazało, taki obiad można przygotować przy okazji wykonywania zautomatyzowanej domowej czynności – prania. W celu ugotowania potraw mięsnych trzeba wybrać długi program dla tworzyw sztucznych, warzywom wystarczy krótkie pranie dla bawełny.

foto: Gray Design

Trzeba tylko pamiętać, żeby wyjąc posiłek przed wirowaniem – specjalne torby Sous La Vie, które zapewniają bezpieczeństwo pranym gotowanym daniom, nie będą w stanie uchronić ich przed zmiażdżeniem w bębnie rozpędzonym do 5000 obrotów na minutę.

Takie zastosowanie pralek w zupełnie nowym świetle stawia polskie przepisy budowlane, według których legalne miejsce na taki sprzęt jest w łazience, a nie kuchni.

Sous La Vie zapewniają podwójną wodoodporną warstwę oddzielającą zapakowane próżniowo danie od wody (o jej stałą temperaturę troszczy się pralka), w której rozpuszczony jest proszek lub płyn do prania oraz w której znajdziemy także brudy pochodzące z ubrań.

foto: Gray Design

Dania przeznaczone do gotowania w pralce automatycznej oznaczone są podobnymi metkami, jak ubrania – co ma ułatwić dobór odpowiedniego programu do wybranego menu. W ten sam sposób prezentowane są informacje o składzie i kaloryczności poszczególnych potraw.

Jeśli nabraliście apetytu na wolno gotowane dania wybierane jak pieczone kasztany spośród wciąż jeszcze mokrych bluzek, koszulek czy bielizny, mamy dla Was złą wiadomość – torebki Sous La Vie to projekt artystyczny, powstały na Bezalel Academy of Arts and Design w Jerozolimie.

Na pocieszenie możemy dodać, że jest to rozwiązanie jak najbardziej funkcjonalne, więc może ktoś kiedyś pokusi się o próbę ich komercyjnego oferowania.

Najbardziej cenię kuchnię:

Michał Tomaszkiewicz
Tagi: #Duperele